Boş zaman etkinliklerine katılan bireylerin rekreasyon yönetimi becerileri ile iletişim beceri düzeylerinin incelenmesi
Examination of communication skills of individuals who participate in recreation activities
- Tez No: 754379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı; Rekreasyon faaliyetlerine katılan bireylerin iletişim beceri düzeylerinin sosyodemografik özelliklerine göre incelenmesidir.Bireylerin boş zamanlarında yapmış olduğu rekreatif etkinliklerin iletişim becerilerinin değerlendirilmesi araştırmanın bir diğer amacıdır. Kişiler için rekreasyon ve iletişim kaçınılmaz bir unsurdur. Kendisini iyi bir şekilde ifade eden bir kişinin, kendisini geliştirmesi ve insanlar üzerindeki etkisi de olumlu yönde ilerleyerek daha iyi hissetmesine neden olacaktır. Bu sebeple çalışmamız da rekreatif faaliyetlere katılan insanların iletişim beceri düzeylerinin ne denli sağlıklı veya aksi yönde olduğunu belirleme amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni ve örneklemi Türkiye genelinde online form üzerinden bireylere mail atılarak gerçekleştirilen sportif veya kültürel rekreasyon faaliyetlerine katılım gösteren 351 kadın ve 236erkek bireyden oluşmak üzere 587 kişioluşmaktadır. Çalışma verilerinin toplanmasında; 25 sorudan oluşan bireylerin İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ), bireylerin Boş Zaman Yönetimi görüşlerinin ölçmek amacıyla 15 sorudan ve 4 alt boyuttan oluşan ve alt boyutları şu şekilde sıralanır; 1. Amaç belirleme ve yöntem (6madde), 2. Değerlendirme (3 madde), 3. Boş zaman tutumu (3 madde), 4. Programlama (3madde) den oluşan ve Boş Zaman Yönetimi Ölçeği (BZYÖ) sosyo-demografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde ilk aşamada veriler şekilsel olarak incelenirken, ikinci aşamada verilerin çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerlerine bakılmış, üçüncü ve son aşamada ise verilere Kolmogorov Smirnov testi uygulanmıştır. Analizler sonucu verilerin parametrik test koşullarına uygun olduğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen nicel veriler SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar incelendiğinde katılımcıların boş zaman ve iletişim becerilerinin alt boyutlarında cinsiyet, yaş, medeni durumu ve eğitim düzeylerinde birbirleri ile kurmuş oldukları iletişim düzeylerinde anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; It is the examination of communication skill levels of individuals participating in recreational activities according to their sociodemographic characteristics. Another aim of the research is to evaluate the communication skills of recreational activities performed by individuals in their spare time. Recreation and communication is an inevitable element for people. A person who expresses himself well will improve himself and have a positive impact on people, making him feel better. For this reason, our study aimed to determine how healthy or otherwise the communication skill levels of people participating in recreational activities. The population and sample of the study consists of 587 people, 351 women and 236 men, who participate in sports or cultural recreation activities carried out by sending e-mails to individuals via the online form throughout Turkey. In collecting study data; The Communication Skills Assessment Scale (IAS), which consists of 25 questions, consists of 15 questions and 4 sub-dimensions in order to measure individuals' views on Leisure Management, and its sub-dimensions are listed as follows; Socio-demographic information form of the Leisure Management Scale (BZYÖ) consisting of 1. Goal determination and method (6 items), 2. Assessment (3 items), 3. Leisure attitude (3 items), 4. Programming (3 items) used. In the statistical analysis of the data, the data were examined formally in the first stage, the skewness and kurtosis values of the data were examined in the second stage, and the Kolmogorov Smirnov test was applied to the data in the third and last stage. As a result of the analysis, it was determined that the data were suitable for the parametric test conditions. The quantitative data obtained in the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. Number, percentage, mean and standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. When the results obtained in the study were examined, it was determined that the participants showed significant differences in the sub-dimensions of their leisure time and communication skills, in terms of gender, age, marital status and education levels, and their communication levels with each other.