Rekreasyon etkinliklerine katılan bireylerin liderlik davranışlarını ve sosyal becerilerini tespit etmeye yönelik bir araştırma
A study on determining the leadership behaviors and social skills of individuals participating in recreation activities
  1. Tez No: 681439
  2. Yazar: HULİSİ HABİB UMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Rekreasyon etkinlikleri toplumsal ve bireysel açıdan önemli bir role sahiptir. Kişisel rahatlama ve mutluluk gibi psikolojik etkilerinin yanında, ekonomik, kültürel ve toplumsal bir değere sahiptir. Rekreasyon etkinliklerinin psikolojik katkıları arasında eğlenme, dinlenme, rahatlama ve motive olma gibi öğeler yer almaktadır. Bununla birlikte, boş zamanlarını değerlendirmek için kolektif etkinlik yapan bireylerin etkinliklere dâhil olma, etkinliklerden zevk alma, yönlendirme, yol gösterme ve sosyal beceriler gibi kişisel özellikleri gelişim göstermektedir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, rekreasyon etkinliklerine katılan bireylerin liderlik davranışları ile sosyal becerileri arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmektir. Bununla birlikte çalışmanın bir diğer amacı ise rekreasyon etkinliklerine katılan bireylerin liderlik davranışlarına ve sosyal becerilerine yönelik betimleyici bulgulara ulaşmaktır. Bu doğrultuda araştırmanın evrenini, rekreasyon etkinliklerine katılan bireyler oluşturmaktadır. Ancak, araştırma kapsamında rekreasyon etkinliklerine katılan bireylerin tamamına ulaşmak zaman kısıtı, maliyet ve örnekleme ulaşım zorluğundan dolayı, araştırma olasılığa dayalı olmayan örnekleme türlerinden kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen tarihler arasında online olarak gerçekleştirilmiştir (n=465). Araştırma bulguları doğrultusunda rekreasyon etkinlikleri ile bireylerin, motivasyon, problem çözme, takdir etme, yardım etme, bireysel saygı, bakış açısı (vizyon), farkındalık, empati, samimi davranış, planlama, ilgi vb. gibi liderlik özelliklerinin gelişim gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, işbirliği, beden dili öğelerini kullanma, iletişim sürecini yönetebilme, interaktif iletişim kurma, ilişkileri yürütebilme kabiliyeti, kişilerarası iletişim, duygu yönetimi vb. gibi de sosyal beceriler özelliklerinin de gelişim gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recreation activities have an important role in social and individual aspects. In addition to its psychological effects such as personal relaxation and happiness, it has an economic, cultural and social value. Among the psychological contributions of recreational activities, there are elements such as having fun, resting, relaxation and motivation. On the other hand, personal characteristics of individuals who engage in collective activities to make use of their spare time such as being involved in activities, enjoying the activities, directing, guiding and social skills improve. Accordingly, the aim of the study is to determine whether there is a significant relationship between leadership behaviors and social skills of individuals participating in recreational activities. However, another aim of the study is to reach descriptive findings about leadership behaviors and social skills of individuals participating in recreational activities. Accordingly, the universe of the research consists of individuals participating in recreational activities. However, due to time constraints, cost and difficulty of sampling access to all individuals participating in recreational activities within the scope of the research, the research was conducted online between the dates determined by the appropriate sampling method, one of the non-probabilistic sampling types (n=465). In line with the findings of the research, it has been determined that the leadership characteristics of individuals such as motivation, problem solving, appreciation, helping, individual respect, perspective (vision), awareness, empathy, sincere behavior, planning, interest have improved with recreational activities. In addition, it was determined that social skills characteristics such as cooperation, using body language elements, managing the communication process, establishing interactive communication, managing relationships, interpersonal communication, and emotion management also improved.