Acil servis trendine Covid-19 etkisinin incelenmesi
Examining the effect of Covid-19 on the emergency service trend
- Tez No: 754381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Acil servis, aniden ortaya çıkan hastalık ve travma vakalarının hastane müracaatlarında başvurdukları ilk birimdir. Araştırma kapsamında acil servise müracaat eden hastaların başvuru nedenleri, başvuru zamanları, hastaların özellikleri, triyaj alanlarının değerlendirilerek Covid-19 pandemi süreci ile birlikte ortaya çıkan acil servis kullanım alışkanlıklarındaki değişimlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Konya Ereğli Devlet Hastanesi acil servisine 11.09.2018 ile 11.09.2021 tarihleri arasında müracaat eden 608 837 hastaya ait kayıttan yola çıkılarak retrospektif tanımlayıcı araştırma gerçekleştirilmiştir. 11.03.2020 tarihli Covid-19 pandemi öncesi 18 aylık ve pandemi sonrası 18 aylık hasta verileri Joinpoint Regresyon Analizi programı ile değerlendirilerek müracaatlara yönelik analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The emergency room is the first unit in hospital applications for sudden cases of disease and trauma. The research aims to determine the causes of application, application times, patient characteristics, triage areas and the changes in emergency service usage patterns that occur with the Covid-19 pandemic process. A retrospective descriptive study was carried out on the record of 608 837 patients who applied to the Konya Eregli State Hospital emergency room between 11.09.2018 and 11.09.2021. 18 months prior to the Covid-19 pandemic of 11.03.2020 and 18 months post-pandemic patient data were evaluated with the Joinpoint Regression Analysis program and the applications were analyzed.