Hemşirelik öğrencilerinin empatik eğilimleri ve iletişim becerilerinin değerlendirilmesi
An Investigation of communication skills and emphatetic tendency of nursing students
  1. Tez No: 754457
  2. Yazar: PELİN ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı hemşirelik öğrencilerinin duygusal zekâ düzeyleri, empatik eğilim ve iletişim becerileri düzeylerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem:Bu çalışma bir devlet üniversitesinin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde okuyan toplam 252 öğrenci ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Empatik Eğilim Ölçeği”,“İletişim Becerileri Ölçeği”ve“Rotterdam Duygusal Zekâ Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama formlarıonline ortamda hazırlanmış olup ve katılımcılara çeşitli dijital platformlardanonline anket linki gönderilip, ankete katılımları sağlanmıştır. Verilerin analizleri SPSS 20 istatistik programı ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 20,30±1,63 olup %70,6'sı kadındır. Katılımcıların Empatik Eğilim Ölçeği puan ortalaması 64,39±8,94; İletişim Becerileri Ölçeği puan ortalaması 95,09±16,15; Duygusal Zeka Ölçeği puan ortalaması 100,21±20,88 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim:Theaim of thisstudy is toinvestigateempathetictendency, communicationskillsandemotionalintelligencelevel of nursingstudents. MaterialsandMethods:Thisstudywasconductedwith a total of 252 studentsstudying in theDepartment of Nursing, Faculty of HealthSciences of a stateuniversity.“Personal Information Form”,“EmpatheticTendencyScale”,“CommunicationSkillsScale”and“Rotterdam EmotionalIntelligenceScale”wereusedtocollectdata. An Online datacollectionformswerepreparedand an online survey link was sent totheparticipantsfromvariousdigitalplatforms, enablingthemtoparticipate in thesurvey. Dataanalysiswas done with SPSS 20 statistical program. Results:Themeanage of thestudentsparticipating in thestudywas 20.30±1.63 and 70.6% of themwerewomen. Participants' EmpathicTendencyScalemeanscorewas 64.39±8.94; CommunicationSkillsScalemeanscorewas 95.09±16.15; EmotionalIntelligenceScalemeanscorewasdetermined as 100.21±20.88.