Hemşirelik öğrencilerinin özgecilik ve empatik eğilim düzeylerinin belirlenmesi
Determine the levels of altruism and empathic tendency of nursing students
- Tez No: 452825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma, hemşirelik öğrencilerinin özgecilik ve empatik eğilimdüzeylerini belirlemeyi amaçlayan, tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte biraraştırmadır. Araştırma, 2011-2012 eğitim öğretim döneminde, Celal BayarÜniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü'nde öğrenim gören 348öğrenci ile hemşirelik öğrencilerinin empati ve özgecilik düzeylerinikarşılaştırmak amacıyla kontrol grubu olarak Uygulamalı Bilimler YüksekokuluUluslararası Ticaret Bölümü'nde öğrenim gören 297 öğrenci ile yürütülmüştür.Verilerin toplanmasında; öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemekamacıyla bilgi formu, özgecilik düzeylerini belirlemek amacıyla Özgecilik Ölçeğive empatik eğilim düzeylerini belirlemek amacıyla Empatik Eğilim Ölçeğikullanılmıştır. Veriler, SPSS (Statistical Package for Social Science for Windows16.0) paket programı kullanılarak, sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma,Oneway Anova testi, Student t test, güvenirlik analizinde Cronbach's alphakatsayısı ile analiz edilmiştir. Hemşirelik öğrencilerinin Özgecilik Ölçeği puanortalaması 72.85±8.18, Empatik Eğilim puan ortalaması 69.94±8.44 olaraksaptanmıştır. Hemşirelik öğrencilerinin Özgecilik Ölçeği aile alt boyut puanı19.87±2.92, sosyal alt boyut puanı 16.10±3.77, yardımseverlik alt boyut puanı17.91±3.34, sorumluluk alt boyut puanı 18.96±2.79 olarak belirlenmiştir. UBYOöğrencilerinin Özgecilik Ölçeği puan ortalaması 70.61±9.56, Empatik EğilimÖlçeği puan ortalaması 71.62±7.88 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research is aimed to determine the levels of altruism and empathictendency of nursing students, descriptive and cross-sectional study. Theresearch was conducted at the 2011-2012 academic year on 348 studentsstudying at the Department of Health Sciences School of Nursing of Celal BayarUniversity. 297 students studying at Academy of Applied Sciences Departmentof International Trade were admitted to the study as a control group in order tocompare the levels of altruism and empathic tendency nursing students. Forcollecting the data, students' questionnaires were used to determine the sociodemographiccharacteristics, and in order to determine the level of altruismAltruism Scale was used, and Empathic Tendency Scale was used to determinethe levels of empathic tendency. Data were analysed by using SPSS (StatisticalPackage for Social Science for Windows 16.0) software package, number,percentage, mean, standard deviation, Anova test, Student's t-test, andreliability analysis are made by Cronbach's alpha coefficient. Nursing students'Altruism Scale average score was determined 72.85±8.18, and EmpathicTendency average score was determined 69.94±8.44. Family subscale score ofAltruism Scale for nursing students was 19.87±2.92, social subscale score was16.10±3.77, helpfulness subscale score 17.91 ± 3.34 responsibility subscalescore was determined as 18.96 ± 2.79. Department of International Tradestudents' Altruism Scale average score was determined 70.61±9.56 andEmpathic Tendency average score was determined 71.62±7.88.