Acil servis hastalarının sağlık çalışanlarının iletişimine yönelik değerlendirmeleri ile duyguları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emergency care patients' assessments on communication of healthcare staff and their emotions
  1. Tez No: 754499
  2. Yazar: EREN CAN KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZE ATLI ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, İlk ve Acil Yardım, Nursing, Psychiatry, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmada, acil serviste hizmet veren sağlık çalışanlarının iletişiminin hasta perspektifinden değerlendirilmesi ve hastaların duyguları ile ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. İki aşamada gerçekleştirilen araştırmanın ilk aşaması metodolojik tarzda yürütülmüş, Health Care Communication Questionnaire Ölçeği Türkçe'ye uyarlanmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı desendeki ikinci aşamada ise“Acil servise başvuran hastaların sağlık çalışanlarının iletişimine yönelik değerlendirmeleri ile duygusal deneyimleri arasında ilişki var mıdır?”sorusuna cevap aranmıştır. Araştırmanın her iki aşaması bir üniversite hastanesinin erişkin acil servisinde yürütülmüş, ilk aşamada 130, ikinci aşamada 210 hastaya ulaşılmıştır. Veriler birinci aşamada Hasta Bilgi Formu 1 ve Health Care Communication Questionnaire, ikinci aşamada Hasta Bilgi Formu 2, Sağlık Bakımı İletişim Anketi ve Görsel Analog Ölçeği ile toplanmış; birinci aşamada DFA, Cronbach alfa katsayısı, Kolmogorov-Smirnov, Skewness-Kurtosis, eş değer yarılar yöntemi ve madde analizi ile, ikinci aşamada tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve Spearman Korelasyon Analizi'yle değerlendirilmiştir. Araştırmanın birinci aşaması sonucunda Health Care Communication Questionnaire'in DFA uyum indeksleri kabul edilebilir uyum göstermiş, Cronbach alfa değeri toplam ölçek için 0.83 olarak hesaplanmış, ölçek geçerli ve güvenilir bulunmuştur. İkinci aşama sonucunda katılımcıların sağlık çalışanlarının iletişimini oldukça iyi düzeyde değerlendirdiği; kaygı ve düşmanlık puanlarının oldukça düşük, olumlu duygu puanlarının orta seviyede olduğu bulunmuştur. Katılımcıların sağlık çalışanlarının iletişimine yönelik değerlendirmeleri ve deneyimledikleri duygular arasında ilişki bulunmamıştır. Çalışma sonucunda Sağlık Bakımı İletişim Anketinin, sağlık çalışanlarının iletişimlerinin değerlendirilmesinde kullanılması, acil servislerin doğasının ve sağlık çalışanlarının iletişiminin hastalar üzerindeki etkisi konusunda farkındalık oluşturacak çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to evaluate the communication of health professionals serving in the emergency department from the perspective of the patients and to reveal the relationship with the emotions of the patients. The first stage of the research was carried out in a methodological manner and the Health Care Communication Questionnaire (HCCQ) scale was adapted to Turkish. In the second stage, which is a descriptive and relationship-seeking design, an answer was sought to the question of whether there is a relationship between emergency care patients' assessments on communication of healthcare staff and their emotions. Both stages of the study were carried out in an adult emergency room of a university hospital, 130 patients were reached in the first stage and 210 patients in the second stage. Data were collected with Patient Information Form 1 and HCCQ in the first stage, Patient Information Form 2, HCCQ (Turkish Form) and Visual Analog Scale in the second stage; evaluated with CFA, Cronbach's alpha coefficient, Kolmogorov-Smirnov, Skewness-Kurtosis, split half method and item analysis in the first stage, with descriptive statistics, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis and Spearman Correlation Analysis in the second stage. As a result of the first phase of the study, the CFA fit indexes of the HCCQ showed an acceptable fit, the Cronbach alpha value was calculated as 0.83 for the total scale, and the scale was found to be valid and reliable. As a result of the second phase of the research, it was found that the participants evaluated the communication of health professionals at a very good level; anxiety and hostility scores were found to be quite low and positive emotion scores were moderate. There was no relationship between the participants' evaluations of the communication of health professionals and the emotions they experienced. It was suggested that the HCCQ should be used in the evaluation of the communication of health professionals and studies should be carried out to raise awareness about the nature of the emergency services and the impact of the communication of health professionals on patients.