Karar alma süreçlerinde büyük veri kullanımı ve matematiksel modelleme
Using big data in decision making processes and mathematical modelling
- Tez No: 754508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Son yıllarda internet kullanımının hızla artması ve akıllı cihazların hayatımıza girmesi ile birlikte bazı yeni kavramların da dünyamıza girdiğini görebiliriz. Teknolojik gelişmeler sağlık, finans, yemek, giyim gibi birçok alanda insan hayatına ciddi anlamda kolaylık katmış ve zaman tasarrufu sağlamıştır. Bir ürün alacağımız zaman daha kısa zamanda doğru seçeneklerin karşımıza çıkmasında, ilgimizi çekecek filmlerin önümüze serilmesinde, hayatımızı kolaylaştırmak adına yapılan birçok geliştirmede büyük veri kullanımı ciddi bir paya sahiptir. Bu büyük ölçüde ortaya çıkan yeniliklerin aslında arka planda nasıl büyüdüğünü görebilmek için şu sorulara cevap bulmak gerekir. Bizlerin isteyerek veya haberimiz olmadan büyümesine katkıda bulunduğumuz bu büyük veri dünyası nasıl çalışıyor? Çeşitli kaynaklardan toplanan, anlamsız ve kullanıma hazır olmayan verilerin işlenme ve analiz süreçleri nasıl oluyor? Bir ürün son kullanıma açılmadan arka planda ne gibi değerlendirmelere maruz kalıyor? Büyük veri kullanılırken aslında ne gibi amaçlar planlanıyor? Terabaytlar hatta petabaytlar seviyesinde toplanan veriler alacağımız kararlarda ne gibi etkiler gösteriyor? Bu çalışmada yukarıda bahsi geçen sorular ve cevapları üzerinde durulacak ve kişilerin, şirketlerin, devletlerin veya toplulukların karar alma süreçlerinde büyük 9 verinin etkilerini anlatacağız. Bilimsel gerçeklerin gösterildiği deneyler ve matematiksel modelleme ile hayatı kolaylaştıran, karar almayı daha sağlıklı hale getiren işlemlere ve yapılara değineceğiz.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the rapid increase in internet usage and the introduction of smart devices into our lives, we can see that some new concepts have entered our world. Technological developments have added significant convenience to human life and saved time in many areas such as health, finance, food and clothing. Big data has a significant share in many developments made to make our lives easier, to present the right options in less time when we are going to buy a product, to reveal films that will attract our attention to the films we like. Have we ever thought about how these massively incoming innovations actually grow in the background? How does this big data world that we contribute to its growth, willingly or unknowingly. How are the processing and analysis processes of data collected from various sources, meaningless and not ready for use? What kind of evaluations does a product undergo in the background before it is put into use? What purposes are actually planned when using big data? If we start to wonder and ask such questions, we are ready to enter the world of big data. It is not easy to research and examine the effects of data collected at the level of terabytes or even petabytes on the decisions we will make. 12 In this study, we will focus on the above-mentioned questions and their answers, and we will explain the effects of big data on the decision-making processes of individuals, companies, states or communities. We will touch on processes and structures that make life easier and healthier decision-making with experiments and mathematical modelling in which scientific facts are shown.