Analysis and visualization of two and three dimensional data structures using a rational cubic spline function: A case study on water, natural gas, and electricity data in Istanbul
Rasyonel kübik splayn fonksiyonu kullanarak iki ve üç boyutlu veri yapılarının analizi ve görselleştirilmesi: İstanbul'daki su, doğal gaz ve elektrik verileri üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 937033
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Splayn, matematiksel anlamda bir dizi veri noktalarını en iyi bir şekilde birleştiren ve eğrisel bir fonksiyon elde edebilmek için kullandığımız bir interpolasyon tekniğidir. Temel olarak belirli veri noktalarını düzgün bir eğri ile bağlayabilmeye yarayan çok parçalı polinomlar dediğimiz her iki veri noktası arasındaki fonksiyonlardan oluşmaktadırlar. Buradaki fonksiyon türevleri süreklidir. Bunun anlamı eğri, yumuşak bir geçiş yaparak köşeli kırılmalar oluşturmaz. Splayn, veri noktaları arasında düzgün geçişler sağlamak, keskin köşeler veya ani değişimler olmadan sürekli eğriler oluşturup daha yüksek dereceli polinom interpolasyonlarındaki aşırı salınımı yani gereksiz dalgalanmaları önleme amaçlı da kullanılırlar. Çünkü splaynlarda yüksek dereceli polinomlar yerine parçalı fonksiyonlar kullanılır. Verilerin görselleştirilmesinde, veri eğilimlerinin modellenebilmesinde, mühendislik matematiğinde, bilgisayar grafiklerinde, nümerik analizlerde, iklim bilimi, biyoinformatik, makine öğrenmesi ve yapay zeka için sürekli veri setleri ile çalışırken kullanmak tercih edilir. Splayn interpolasyonunu gerçek veri setlerine uygulayınca elimizde olan veri nokları arasında düzgün ve sürekli geçiş sağlayan fonksiyonlar elde ederiz. Ayrıca, eksik veya gürültülü verileri tahmin edebilmek, eğilimleri belirleyebilmek veya bir sistemin dinamiklerini modelleyebilme amaçlı kullanılırlar. Literatürde birçok farklı splayn metodları bulunmaktadır. Farklı veri setleri ve uygulamalar farklı splayn türlerini kullanmayı gerektirir. Farklı splayn türlerinin tercih edilmelerinin sebebi, veri setinin yapısına ve modelleme ihtiyaçlarına bağlı değişmekte olan doğruluk, hesaplama ve şekil kontrol gereksinimleridir. Bu tez çalışmasında farklı splayn türleri incelenmiştir ve literatürde bilinen lineer splayn, kübik splayn ve rasyonel kübik splayn metotları kullanılmıştır. Lineer splayn hızlı ve basit bir çözüm sunarken kübik splayn pürüzsüz geçişlerle interpolasyon doğruluğunu arttırmaktadır. Rasyonel kübik splayn ise pozitiflik gibi ek kontrol şartlarını sağlamada avantajlıdır. Bu çalışmada özellikle rasyonel kübik splayn metodu detaylı incelenmiştir. Rasyonel kübik splaynın birçok farklı formu vardır. Bu çalışmada dört serbest parametreli ve C^1 süreklilik koşullarını sağlayan formunu kullanıyoruz. Bu parametrelerin eğri kıvrımlarını esnetebilme veya eğri üzerinde kontrol sağlanabilmesi için şekil kontrol analizleri yapılmıştır. Şekil kontrol analizlerinin parametrik eğrilerin istenilen biçimleri sağlayabilme kabiliyetleri incelenmiştir. Özellikle rasyonel kübik splayn eğrileri üzerinde yapılan analizlerde, bu eğrilerin fonksiyona ne kadar iyi uyum sağladığı incelemiştir. Rasyonel kübik splayn, şekil kontrol parametreleri yardımıyla eğrinin pozitifliğini koruyabilen bir metottur. Pozitiflik fiziksel bir anlam taşıyan örneğin burada kullanılan veri setleri su , doğalgaz ve elektrik tüketimi gibi negatif olamayacak verilerde önem arz etmektedir. Ayrıca, rasyonel kübik splayn için üç farklı türev seçimi metodu kullanılmıştır: Aritmetik metod, geometrik metod ve merkezi fark metodu. Farklı türev seçimleri eğrinin doğruluğunu ve modelleme başarısını arttırma amaçlı değerlendirilmiştir. Aritmetik metod ortalama bir geçiş sağlarken, geometrik metod oransal değişimleri daha iyi yakalar. Merkezi fark metodu ise simetrik türev hesaplama yaklaşımı ile interpolasyonun doğruluğunu arttırmaktadır. Rasyonel kübik splayn eğrisinin fonksiyona ne kadar yakın olduğunu belirlemek, splayn türevlerinin doğruluğunu test etmek ve diferansiyel ile integral hata tahminlerinde hatanın üst sınırlarını belirleyebilmek için Peano Kernel Teoremi kullanılmıştır. Peano Kernel teoremi splayn interpolasyonunun hata analizlerinde kullanılan bir yöntem olup farklı splayn türlerinin yaklaşım hatalarını karşılaştırmak ve analiz edebilmek için kullanılmıştır. Bu analizler sonucunda splayn interpolasyonunun hassaslığını arttırabilmek amacıyla hangi parametrelerin ne şekilde optimize edilmesi gerektiği ortaya konulmuştur. Bu çalışmada kullandığımız gerçek veri setleri istanbul iline ait su, doğal gaz ve elektrik tüketim verileridir. Veri setleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) nin resmi internet sitesinden ve İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi(İSKİ) kurumundan temin edilmiştir. Görselleştirmelerde Python yazılım dili kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan su, doğal gaz ve elektrik tüketim veri setleri için rasyonel kübik splayn interpolasyonunda pozitifliği korumak gereklidir. Çünkü su, doğal gaz ve elektrik tüketimleri hiçbir zaman negatif olamaz. Bunlar ancak pozitif olduklarında anlam kazanırlar. Bu sebeple, interpolasyon sürecinde negatif değerlere izin vermeyen ve pozitifliği koruyan bir metod kullanmak gereklidir. Burada kullanılan splayn interpolasyon metodları, özellikle rasyonel kübik splayn, veri setindeki tüketim miktarlarının fiziksel gerçekliğe uyumlu kalmasını sağlama amaçlı kullanılmıştır. Gerçek veri setlerine uygulanan lineer splayn, kübik splayn ve rasyonel kübik splayn interpolasyon metodları, zaman serisi formatında olan su, doğal gaz ve elektrik tüketim verilerinin düzgün ve anlaşılır bir şekilde temsil edilmesini sağlamaktadır. Bu yöntemler sayesinde, ölçüm yapılmayan veya yapılmış ama eksik olan değerler tahmin edilebilmektedir. Tüketim verileri üzerinde hassas analizler gerçekleştirilebilmektedir. Hassas analizlerden anlamlı sonuçlar çıkarıp bu sonuçları doğru yorumlayabilmemiz açısından bu analizler gereklidir. Bu tezde su, doğal gaz ve elektrik gerçek tüketim verileri ilk kez splayn fonksiyonlarına uygulanmıştır. Kullanılan veri setleri önemlidir. Gerçek veri setleri nesnel, yoruma açık olmayan, işlenmemiş ve belli bir amaç için kullanılmaya hazır veri setleridir. Su, doğal gaz ve elektrik tüketim miktarları zaman içerisinde düzenli bir değişim göstermediğinden, splayn interpolsyonları meydana gelebilecek değişimlere ve dalgalanmalara karşı duyarlıdır ve buna yönelik sonuçlar verebilmektedir. Bu interpolasyon metodlarının ve görselleştirme tekniklerinin kullanımı, belediyeler, enerji ve su dağıtım şirketleri, çevresel araştırmacılar ve şehir planlamacılar için değerli bilgiler sunmaktadır. Bu görselleştirmeler ve modeller sayesinde tüketim eğilimlerinin incelenmesi, kaynakların verimli kullanılması, arz talep dengesinin kurulabilmesi ve sürdürülebilirlik açısından oldukça önemlidir. Bu gibi durumlarda herhangi bir olası durumlara karşı önlem alınabilmesi bakım onarım süreçlerinin planlanması ve alt yapı yatırımlarının planlanmasında önemlidir. İki boyutlu görselleştirmelerde lineer splayn, kübik splayn ve rasyonel kübik splayn kullanılmış olup rasyonel kübik splayn için türevler aritmetik, geometrik ve merkezi fark metodları ile hesaplanmıştır. Her bir interpolasyon ve türev hesaplama metodu, kullanıcıların farklı yöntemlerin performanslarını karşılaştırabilmesi için renklendirilmiştir. İki boyutlu görselleştirmeler, tüketim verilerinin zaman içerisindeki değişimini sade ve anlaşılır bir şekilde sunarken, belli bir dönemdeki artış veya azalışları daha net gözleyebilmesini sağlar. Ayrıca interpolasyon metodlarının doğruluğunu değerlendirebilmek performanslarını kıyaslamak için hata analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu hata analizlerini gerçekleştirebilmek için beş farklı interpolasyon metrikleri kullanılmıştır. Bu çalışmada bu metrikler, model performansını değerlendirebilmek için ortalama mutlak hata (MAE), ortalama karesel hata (MSE), belirleme katsayısı (R^2), ortalama karesel logaritmik hata (MSLE) ve karesel hata toplamı (SSE) metrikleri kullanılmıştır. Bu sayede farklı yöntemlerin veri setleri üzerindeki doğruluk ve güvenilirlik düzeyleri karşılaştırılabilmiştir. Üç boyutlu görselleştirmeler için bi-kübik splayn ve rasyonel bi-kübik splayn interpolasyon metodları kullanılmıştır. Üç boyutlu görüntüler elde edebilmek amacıyla, kübik splayn interpolasyonunda Python programlama dilinde SciPy paketi kullanılmıştır. Rasyonel bi-kübik splayn görüntüleri için ise dikdörtgensel bir bölge tanımlanarak rasyonel kübik splayn fonksiyonu genişletilmiştir. Bu görseller aracılığıyla, İstanbul ilinin 39 farklı ilçesinin su ve doğal gaz tüketiminin yıllar ve aylar bazında değişimleri detaylı bir biçimde sunulmuştur. Üç boyutlu görselleştirmeler, zamansal ve mekansal tüketim desenlerinin daha bütüncül bir şekilde incelenmesine olanak vererek, hem karar vericiler hem de araştırmacılar için daha kapsamlı analizler yapılmasına imkan tanımaktadır. Veri setleri ile çalışıp çeşitli uygulamalar yapılıp karşılaştırılması, farklı coğrafi, iklimsel ve demografik özelliklerin tüketim alışkanlıklarının değerlendirilmesine de yardımcı olur. Sonuç olarak, bu tür intepolasyon ve görselleştirme yaklaşımlarının kullanımı, enerji ve su yönetimi gibi alanlarda daha hızlı, stratejik, teknik ve etkili kararlar alınmasını destekleyerek gelecekte olası sorunlara karşı daha dirençli bir altyapı ve kaynak yönetilebilmesi için çeşitli politikaların geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, bu verilerden elde edilen bilgiler ışığında, yenilenebilir enerji kaynaklarının sisteme entegre edilebilmesini kolaylaştırmakta ve karbon emisyonlarının azaltılmasına yönelik önlemler alınabilmektedir. Böylece, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi sağlanarak hem çevresel hem de ekonomik açıdan dengeli bir yapı oluşturulmaktadır. Enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirlilik açısından yönetimi, mevcut halihazırda olan tamamen doğal kaynakların bilinçli bir özenle korunabilmesi, iklim değişikliği gibi durumlar ile mücadelelerde su kaynaklarının bilinçli yönetimi ve tüketimi ayrıca su ekosistemlerinin yani göller, nehirler, yer altı su kaynakları gibi korunmasına yardımcı olarak destekler. Ayrıca toplumu bilinçlendirme sonucunda kaynaklar verimli bir şekilde kullanılır. Günümüzde büyük ve karmaşık veri setlerinin analiz edilmesi, karar verme süreçlerinin önemli bir parçası haline gelmiştir. Özellikle elektrik, su ve doğal gaz gibi temel altyapı hizmetlerinin yönetiminde, tüketim verilerinin doğru ve etkili biçimde analiz edilmesi büyük önem taşır. Bu noktada, iki ve üç boyutlu veri görselleştirme teknikleri, verilerin daha anlaşılır hale gelmesine ve daha kolay yorumlanmasına elbette ki yardımcı olur. İki boyutlu (2D) görselleştirmeler, özellikle zaman serilerine ait verilerde eğilimleri, artışları ve azalmaları net bir şekilde ortaya koyar. Örneğin, bir ilçenin yıllara göre su tüketimini gösteren bir çizgi grafik, kullanıcıya hızlı ve etkili bir analiz imkânı sunar. Ancak değerlendirilmesi gereken değişken sayısı arttıkça, 2D görselleştirmeler yetersiz kalabilir. İşte bu noktada üç boyutlu (3D) görselleştirmeler devreye girer. 3D görselleştirmeler, zaman, mekân ve miktar gibi birden fazla boyutu aynı anda ele alma imkânı sunar. Örneğin, İstanbul'un farklı ilçelerindeki doğal gaz ve su tüketimlerini yıllara göre üç boyutlu bir yüzey grafiğiyle incelemek, verideki ani artış ya da düşüşleri kolayca fark etmeyi sağlar. Böylece tüketim eğilimleri net bir şekilde ortaya konulabilir, mevsimsel değişiklikler analiz edilebilir ve olası anormallikler hızlıca tespit edilebilir. Bu görselleştirme yöntemleri yalnızca teknik uzmanlara değil, belediyeler, enerji şirketleri ve benzeri kurumlar için de büyük kolaylık sağlar. Aynı zamanda halka açık sunumlarda verinin daha sade, anlaşılır ve ikna edici biçimde aktarılmasına katkıda bulunur. Kaynak yönetimi, altyapı planlaması ve tüketim tahminleri gibi kritik süreçlerde, 2D ve 3D görselleştirmeler güçlü bir analiz aracı olarak öne çıkar. Sonuç olarak, iki ve üç boyutlu veri görselleştirme yöntemleri, karmaşık verileri sadeleştirerek daha anlamlı hale getirir. Su, doğal gaz ve elektrik tüketimi gibi geniş çaplı veri setlerinin analizinde bu yöntemler, hem akademik araştırmalarda hem de sahadaki uygulamalarda vazgeçilmez araçlar arasında yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Spline is an interpolation technique that we use to best connect a series of data points in a mathematical sense and obtain a curved function. Basically, they consist of functions between every two data points, which we call multi-part polynomials, which are used to connect certain data points with a smooth curve. The function derivatives here are continuous. This means that the curve does not create corner breaks by making a smooth transition. Spline is also used to provide smooth transitions between data points, to create continuous curves without sharp corners or sudden changes, and to prevent excessive oscillations, i.e. unnecessary fluctuations, in higher-degree polynomial interpolations. Because in splines, instead of higher-degree polynomials, piecewise functions are used. It is preferred to use it when working with continuous data sets in data visualization, modeling data trends, engineering mathematics, computer graphics, numerical analysis, climate science, bioinformatics, machine learning and artificial intelligence. When we apply spline interpolation to real data sets, we obtain functions that provide smooth and continuous transitions between the data points we have. They are also used to estimate missing or noisy data, to determine trends or to model the dynamics of a system. There are many different spline methods in the literature. Different data sets and applications require the use of different spline types. The reason for choosing different spline types is the accuracy, calculation and shape control requirements that vary depending on the structure of the data set and modeling needs.In this thesis, different spline types are examined and linear spline, cubic spline and rational cubic spline methods known in the literature are used. While linear spline provides a fast and simple solution, cubic spline increases interpolation accuracy with smooth transitions. Rational cubic spline is advantageous in providing additional control conditions such as positivity. In this study, the rational cubic spline method has been examined in detail. There are many different forms of rational cubic spline. In this study, we use the form with four free parameters and C^1 continuity conditions. Shape control analyses have been performed to stretch the curve bends of these parameters or to provide control on the curve. The ability of shape control analyses to provide the desired shapes of parametric curves has been examined. In particular, in the analyses performed on rational cubic spline curves, it has been examined how well these curves fit the function. Rational cubic spline is a method that can preserve the positivity of the curve with the help of shape control parameters. Positivity is important in data that has a physical meaning, such as the data sets used here, such as water, natural gas and electricity consumption, which cannot be negative. In addition, three different derivative selection methods were used for rational cubic spline: Arithmetic method, geometric method and central difference method. Different derivative selections were evaluated in order to increase the accuracy of the curve and modeling success. While the arithmetic method provides an average transition, the geometric method captures proportional changes better. The central difference method increases the accuracy of interpolation with the symmetric derivative calculation approach. Peano Kernel Theorem is used to determine how close the rational cubic spline curve is to the function, to test the accuracy of spline derivatives, and to determine the upper bounds of the error in differential and integral error estimates. Peano Kernel Theorem is a method used in error analysis of spline interpolation and is used to compare and analyze the approximation errors of different spline types. As a result of these analyses, it is revealed which parameters should be optimized in what way in order to increase the precision of spline interpolation. The real datasets we used in this study are water, natural gas and electricity consumption data of Istanbul province. The datasets were obtained from the official website of Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) and Istanbul Water and Sewerage Administration (ISKI). Python programming language was used in the visualizations. It is necessary to preserve positivity in rational cubic spline interpolation for the water, natural gas and electricity consumption datasets used in the study. Because water, natural gas and electricity consumptions can never be negative. They gain meaning when they are positive. For this reason, it is necessary to use a method that does not allow negative values and preserves positivity in the interpolation process. The spline interpolation methods used here, especially the rational cubic spline, were used to ensure that the consumption amounts in the dataset remain compatible with physical reality. Linear spline, cubic spline and rational cubic spline interpolation methods applied to real data sets provide a smooth and understandable representation of water, natural gas and electricity consumption data in time series format. Thanks to these methods, values that are not measured or are made but missing can be estimated. Precise analyses can be performed on consumption data. Since water, natural gas and electricity consumption quantities do not show a regular change over time, spline interpolations are sensitive to changes and fluctuations that may occur and can provide results accordingly. The use of these interpolation methods and visualization techniques provides valuable information for municipalities, energy and water distribution companies, environmental researchers and city planners. With these visualizations and models, the examination of consumption trends is very important in terms of efficient use of resources, establishing supply-demand balance and sustainability. In such cases, taking precautions against any possible situations is important in planning maintenance and repair processes and planning infrastructure investments. In two-dimensional visualizations, linear spline, cubic spline and rational cubic spline were used and derivatives for rational cubic spline were calculated with arithmetic, geometric and central difference methods. Each interpolation and derivative calculation method is colored so that users can compare the performance of different methods. Two-dimensional visualizations present the change of consumption data over time in a simple and understandable way, while allowing for clearer observation of increases or decreases in a certain period. In addition, error analyses were performed to evaluate the accuracy of interpolation methods and compare their performances. Five different interpolation metrics were used to perform these error analyses. These metrics were determined as mean absolute error MAE, mean square error MSE, coefficient of determination R^2, mean square logarithmic error RMSE and sum of squared error SSE. In this way, the accuracy and reliability levels of different methods on the data sets could be compared. Bicubic spline and rational bicubic spline interpolation methods were used for three-dimensional visualizations. In order to obtain three-dimensional images, the SciPy package in the Python programming language was used for cubic spline interpolation. For rational bicubic spline ima