Nazal polipozis ön tanılı hastalarda FESS operasyonunun oksidatif stres üzerine etkisi
The effect of functional endoscopic sinus surgery on oxidative stress in patients with a diagnosis of nasal polyposis
  1. Tez No: 754630
  2. Yazar: DEMET ALKILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Nazal polipozis etyolojisi multifaktöriyel olduğundan etyopatogenezi tam olarak aydınlatılamayan, nazal ve paranazal sinüs mukozasının kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Burun tıkanıklığı, şikayetiyle başvuran her hastada ayırıcı tanıya dahil edilmelidir. Tedavisi medikal ve cerrahi basamakları içermekle birlikte multdisipliner yaklaşımı gerektirmedir. Biz çalışmamızda endoskopik sinüs cerrahisi planlanan nazal polipozis tanılı hastalarda preoperatif ve postoperatif serumda oksidan marker olan ROS (Reactive Oxidative Species), TBARS (Thiobarbituric Acid Reactive Substance), AOPP (Advanced Oxidation Protein Products) ve antioksidan olan FRAP (Ferric Reducing Antioxidant Power), Total-SH (Total sulphydryl), GSHPx (Glutatyon Peroksidaz), CAT (Katalaz), SOD (Süperoksid Dismutaz) marker düzeylerini serumda ölçerek, nazal polipozisin oluşturduğu oksidatif stresi yorumlamayı amaçladık. Yöntem: Bu prospektif çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniğinde Nazal polipozis tanısı ile takip edilerek, medikal tedaviden fayda görmeyen endoskopik sinüs cerrahisi planlanan hastalar dahil edilmiştir. Hastalar; aterosklerotik kalp hastalığı, malignite, hipertansiyon, diyabetes mellitus ve ciddi sistemik hastalıklar açısından sorgulanmıştır. Bu hastalıklardan herhangi birine sahip olanlar, araştırılan moleküllerin serum değerlerine olabilecek etkileri nedeniyle çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmaya yaşları 18 ile 73 arasında değişmekte olan,6'sı (%17.1) kadın ve 29'u (%82.9) erkek olmak üzere toplam 35 olgu dahil edilmiştir. Yaş ortalaması 46.80±14.41 yıldır. Endoskopik sinüs cerrahisi planlanlanan hastalardan operasyondan 3 hafta önce ve postoperatif 3. haftada serumda, oksidan marker olan ROS (Reactive Oxidative Species), TBARS (Thiobarbituric Acid Reactive Substance), AOPP (Advanced Oxidation Protein Products) ve antioksidan olan FRAP (Ferric Reducing Antioxidant Power), Total-SH (Total sulphydryl), GSHPx (Glutatyon Peroksidaz), CAT (Katalaz), SOD (Süperoksid Dismutaz) markerların serum düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Preoperatif ROS serum düzeyine göre, postoperatif dönemde görülen ROS serum düzeyindeki düşüş istatistiksel olarak anlamlı saptandı. (p: 0.012; p0.05). Preoperatif dönem FRAP düzeyine göre, postoperatif dönemde görülen artış istatistiksel olarak anlamlı olarak gözlenmiştir (p: 0.000; p0.05). Preoperatif dönem CAT düzeyine göre, postoperatif dönemde görülen artış gözlenmiş olup istatistiksel olarak anlamlıdır (p: 0.002; p0.05). Çalışmamızda oksidan markerlar olan ROS (Reactive Oxidative Species), TBARS (Thiobarbituric Acid Reactive Substance), AOPP (Advanced Oxidation Protein Products) serum düzeylerinde, endoskopik sinüs cerrahisi sonrası azalma gözlemlenmiştir. Antioksidan olan FRAP (Ferric Reducing Antioxidant Power), Total-SH (Total sulphydryl), GSHPx (Glutatyon Peroksidaz), CAT (Katalaz), SOD (Süperoksid Dismutaz) markerların serum düzeylerinde ise GSHPx hariç artış gözlemlenmiştir. Sonuç: Nazal polipozis tanılı endoskopik sinüs cerrahisi yapılan hastalarda postoperatif oksidan sistem markerlarının ROS (Reactive Oxidative Species), TBARS (Thiobarbituric Acid Reactive Substance), AOPP (Advanced Oxidation Protein Products) serum düzeylerinin azaldığı gözlenirken; antioksidan sistem markerlarının FRAP (Ferric Reducing Antioxidant Power), Total-SH (Total sulphydryl), GSHPx (Glutatyon Peroksidaz), CAT (Katalaz), SOD (Süperoksid Dismutaz) GSHPx hariç artış olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmamızda elde edilen bu bulgularla uygun medikal tedavi modalitelerine rağmen semptomatik olarak devam eden nazal polipozis olguları endoskopik sinüs cerrahisi ile tedavi edilerek, nazal polipozisin organizmada meydana getirdiği kronik enflamatuvar süreç kontrol altına alınarak oksidatif stres yükünün azaltıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Nasal polyposis is a chronic inflammatory disease of the nasal and paranasal sinus mucosa, the etiology of which is not fully elucidated because its etiology is multifactorial. Nasal congestion should be included in the differential diagnosis of every patient presenting with the complaint. Although its treatment includes medical and surgical steps, it require a multidisciplinary alghorithm. In our study, we aimed to interpret the oxidative stress caused by nasal polyposis by measuring the oxidant markers ROS (Reactive Oxidative Species), TBARS (Thiobarbituric Acid Reactive Substance), AOPP (Advanced Oxidation Protein Products) and antioxidant markers FRAP (Ferric Reducing Antioxidant Power), Total-SH (Total sulphydryl), GSHPx (Glutathione Peroxidase), CAT (Catalase), SOD (Superoxide Dismutase) levels in the preoperative and postoperative serum of patients with a diagnosis of nasal polyposis who were planned for endoscopic sinus surgery. Method: This prospective study was planned by including patients who were followed up with the diagnosis of nasal polyposis in the Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital, Ear Nose, Throat and Head and Neck Surgery Clinic, and who were planned for endoscopic sinus surgery who did not benefit from medical treatment Patients were questioned in terms of atherosclerotic heart disease, malignancy, hypertension, diabetes mellitus and chronic systemic diseases. Those with any of these diseases were not included in the study because of the possible effects of the investigated molecules on serum values. A total of 35 cases, aged between 18 and 73, including 6 (17.1%) females and 29 (82.9%) males, were included in the study. The mean age is 46.80±14.41 years. The serum levels of the oxidant markers ROS (Reactive Oxidative Species, TBARS (Thiobarbituric Acid Reactive Substance), AOPP (Advanced Oxidation Protein Products) and antioxidant markers FRAP (Ferric Reducing Antioxidant Power), Total-SH (Total sulphydryl), GSHPx (Glutatyon Peroksidaz), CAT (Katalaz), SOD (Süperoksid Dismutaz) were measured in the serum of the patients who were planned for endoscopic sinus surgery 3 weeks before the operation and at the 3rd week postoperatively. Results: Compared to the preoperative period ROS serum level, the decrease in the postoperative ROS serum level was observed to be statistically significant (p: 0.012; p0.05). According to the preoperative period FRAP serum level, the increase in the postoperative period was statistically significant (p: 0.000; p0.05). According to the preoperative period CAT serum level, the increase seen in the postoperative period was observed and it was statistically significant (p: 0.002; p0.05). In our study, a decrease was observed in serum levels of oxidant markers ROS (Reactive Oxidative Species), TBARS (Thiobarbituric Acid Reactive Substance), AOPP (Advanced Oxidation Protein Products) after endoscopic sinus surgery. Antioxidant FRAP (Ferric Reducing Antioxidant Power), Total-SH (Total-SH) sulphydryl), GSHPx (Glutathione Peroxidase), CAT (Catalase), SOD (Superoxide Dismutase) markers increased in serum levels except GSHPx. Conclusion: Postoperative oxidant system markers ROS (Reactive Oxidative Species), TBARS (Thiobarbituric Acid Reactive Substance), AOPP (Advanced Oxidation Protein Products) serum levels were observed to decrease in patients who had endoscopic sinus surgery with a diagnosis of nasal polyposis; -SH (Total sulphydryl), GSHPx (Glutathione Peroxidase), CAT (Catalase), SOD (Superoxide Dismutase) It was observed that there was an increase except GSHPx. With these findings obtained in our study, it was concluded that nasal polyposis cases that persisted symptomatically despite appropriate medical treatment modalities were treated with endoscopic sinus surgery, and the chronic inflammatory process caused by nasal polyposis in the organism was controlled and the oxidative stress load was reduced.