Polipli ve polipsiz kronik rinosinüzit tanılı hasta gruplarında serum inflamatuarbiyobelirteçlerinin koku fonksiyonlarıyla ilişkisi
The relationship of serum inflammatory biomarkers with olfactory functions in patient groups diagnosed with chronic rhinosinusitis with and without polyps
  1. Tez No: 799068
  2. Yazar: ALİ AMCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN EVRİM TUNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, 'Polipli ve polipsiz kronik rinosinüzitte serum inflamasyon düzeyleri arasında fark var mıdır? Bu inflamasyon belirteçleri hastalık şiddetinin belirlenmesinde ve hastalık seyrinin takibinde kullanılabilir mi?' sorusunu cevaplamak, hastalığın şiddeti ve koku kaybı ile incelediğimiz parametreler arasında öngörücü bir değer olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ekim 2022- Mart 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi KBB kliniğinde KRS tanısı almış 59 hasta ve her hangi bir nazal şikayeti bulunmayan sağlıklı 29 kişi üzerinde prospektif olarak yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen KRS tanılı hastalar NP'li(29 hasta) ve NP'siz(30 hasta) KRS olarak 2 gruba ayrılmıştır. Tüm hastalara başvuru anında sniffin sticks testleri ile koku testi uygulanmıştır ve SNOT22 skorlamaları kaydedilmiştir. Hastaların endoskopik evrelemesi(Lund Kennedy) ve radyolojik evrelemesi(Lund Mackay) yapılmıştır. Hastaların tam kan sayımı, serum total IgE düzeyleri, nötrofil lenfosit oranı(NLR), trombosit lenfosit oranı(PLR), eozinofil lenfosit oranı(ELR) ve sistemik immun inflamatuar indeks(SII) değerleri kaydedilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak gruplar arasında karşılaştırılmıştr.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study was to ask, 'Is there a difference between serum inflammation levels in chronic rhinosinusitis with and without polyps? Can these inflammation markers be used in determining the severity of the disease and in the follow-up of the course of the disease? Materials and Methods: This study was conducted prospectively on 59 patients diagnosed with CRS and 29 healthy individuals without any nasal complaints in the ENT clinic of Ankara Bilkent City Hospital between October 2022 and March 2023. Patients with a diagnosis of CRS included in the study were divided into 2 groups as CRSwNP(29 patients) and CRSsNP(30 patients). Sniffin sticks odor tests were applied to all patients at the time of admission. SNOT22 symptom scoring were recorded. In addition, endoscopic staging (Lund Kennedy) and radiological staging (Lund Mackay) were performed. The patients' complete blood count, serum total IgE levels, neutrophil lymphocyte ratio(NLR), platelet lymphocyte ratio(PLR), eosinophil lymphocyte ratio(ELR) and systemic immune inflammatory index(SII) values were recorded. Obtained data were statistically compared between groups.