Tip 2 diyabetli hastalarda üst ve alt ekstremite kas kuvveti, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, denge ve yaşam kalitesinin sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
Comparison of upper and lower extremity muscle strength, functional exercise capacity, balance and quality of life in patients with Type 2 diabetes and healthy ındividuals
- Tez No: 754632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN KATAYIFÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tip 2 diyabet, erişkin nüfusta en sık görülen ve dünyadaki tüm diyabetlerin %90'ından fazlasını oluşturan en yaygın diyabet türü olmakla birlikte insan vücudunda birçok organ ve sistemleri olumsuz etkilemektedir. Literatürde tip 2 diyabet hastalarında üst ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesini araştıran çalışmalar sınırlıdır. Çalışmamızın amacı tip 2 diyabet hastalarında, solunum ve periferik kas kuvveti, üst ve alt ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite seviyesi, yaşam kalitesi, denge ve kognitif fonksiyonların sağlıklı bireylerle karşılaştırmasıydı. Solunum kas (MİP, MEP) kuvveti (ağız içi basınç ölçüm cihazı), fonksiyonel egzersiz kapasitesi [6 Dakika Yürüme Testi (6-DYT)], üst ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesi [6 Dakika Pegboard ve Ring Testi (6-PBRT)], periferik kas kuvveti (dijital el dinamometresi), fiziksel aktivite düzeyi [Uluslararası Fiziksel Aktivite (UFAA)], yaşam kalitesi [Kısa Form-36 (SF-36)], denge (Mini-BESTest), kognitif fonksiyonlar [Standardize Mini Mental Durum Testi (SMMDT)] ve nefes darlığı (MMRC dispne ölçeği) değerlendirildi. Çalışmamıza 26 tip 2 diyabet hastası ve 26 sağlıklı birey dahil edildi. Tip 2 diyabet hastalarının MEP, 6-DYT mesafesi, 6-PBRT halka sayısı, sol diz ekstansörleri, sağ kalça fleksörleri ve üst ekstremite kas kuvveti, yaşam kalitesi ve kognitif fonksiyonlar istatiksel anlamlı olarak daha az, MMRC dispne ölçeği puanları daha fazlaydı (p≤0,05). MİP, sağ diz ekstansörleri kas kuvveti, sol kalça fleksörleri kas kuvveti, denge fonksiyonları ve fiziksel aktivite düzeyleri benzerdi (p>0,05). Tip 2 diyabet hastalarının ekspiratuar kas kuvveti, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, üst ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesi, sol diz ekstansörleri kas kuvveti, sağ kalça fleksörleri ve üst ekstremite kas kuvveti, yaşam kalitesi ve kognitif fonksiyonları azalıp, nefes darlığı algıları artmıştı. Tip 2 diyabet hastalarında kardiyopulmoner değerlendirme kapsamında üst ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesinin değerlendirilerek hastalar rehabilitasyona yönlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes is the most prevalent form of diabetes in the adult population and accounts for more than 90 % of all cases of diabetes worldwide, but it negatively impacts several organs and systems. Studies which investigating upper extremity functional exercise capacity in patients with type 2 diabetes are limited in literatüre. The aim of this study was to compare respiratory and peripheral muscle strength, lower and upper extremity functional exercise capacity, physical activity level, quality of life, balance, and cognitive function in patients with type 2 diabetes and healthy individuals. Respiratory muscle (MIP, MEP) strength (mouth pressure device), functional exercise capacity [6 Minute Walking Test (6-MWT)], upper extremity functional exercise capacity [6 Minute Pegboard and Ring Test (6-PBRT)], peripheral muscle strength (digital hand dynamometer), physical activity level [International Physical Activity Questionnaire (IPAQ)], quality of life [Short Form-36 (SF-36)], balance (Mini-BESTest), cognitive functions [Standardized Mini Mental State Test (MMSE)] and dyspnea (MMRC dyspnea scale) were evaluated. Twenty-six patients with type 2 diabetes and 26 healthy individuals were included. In patients with type 2 diabetes, MEP, 6-MWT distance, 6-PBRT ring count, left knee extensors, right hip flexors and upper extremity muscle strength, quality of life and cognitive functions were statistically significantly lower, whereas MMRC dyspnea scale scores were higher (p≤0.05). MIP, right knee extensor muscle strength, left hip flexor muscle strength, balance, and levels of physical activity were similar (p>0.05). Expiratory muscle strength, functional exercise capacity, upper extremity functional exercise capacity, left knee extensors muscle strength, right hip flexors and upper extremity muscle strength, quality of life and cognitive functions of patients with type 2 diabetes were impaired, and perception of dyspnea was increased. Upper extremity functional exercise capacity should be evaluated within the scope of cardiopulmonary evaluation, and patients should be directed to rehabilitation.