Tip 2 diyabetli hastalarda internete dayalı egzersiz eğitimi ile gözetimli grup egzersizinin eğitim etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the training effects of internet-based exercise training and supervised group exercise training in patients with TYPE 2 diabetes
  1. Tez No: 448880
  2. Yazar: BUKET AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK YELDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamızın amacı, Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) tanılı hastalarda uygulanan internete dayalı aerobik ve dirençli egzersiz eğitimini; glisemik kontrol, fiziksel uygunluk, fonksiyonel kapasite, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi açısından, gözetimli grup egzersiz eğitimiyle karşılaştırmaktır. Çalışmaya 65 hasta dahil edildi. Hastalar Grup A, Grup B, Grup C olmak üzere üç gruba randomize edildi. Grup A- Kontrol grubu, bir defa broşür aracılığıyla fiziksel aktivite danışmanlığı aldı. Grup B- Gözetimli egzersiz grubu, 8 hafta boyunca haftada 3 gün fizyoterapist kontrolünde aerobik ve dirençli egzersiz eğitimi aldı. Grup C- İnternete dayalı egzersiz grubu, aynı eğitimi www.diyabetvehareket.com isimli site üzerinden videolar aracılığı ile sürdürdü. Hastaların sosyodemografik ve klinik özelliklerine ek olarak HbA1c, APG, HDL, LDL, trigliserid ve kolesterol düzeyleri ve ilaç kullanımları kaydedildi. Alt ve üst ekstremite kas kuvveti“dinamometre”ile, fonksiyonel kapasite“6 dakika yürüme testi”ile, vücut kompozisyonu“biyoelektriksel impedans analizi”parametreleri ve“bel-kalça çevresi ölçümleri”ile, fiziksel aktivite seviyesi“pedometre”ve“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi”ile, yaşam kalitesi“Avrupa Yaşam Kalitesi Ölçeği-5 Boyut Anketi”ile belirlendi. Hastaların çalışmadan memnuniyet düzeyi“Likert Skalası”kullanılarak değerlendirildi. Tedavi sonunda Grup B ve Grup C'de glisemik kontrol, fiziksel uygunluk, fonksiyonel kapasite, fiziksel aktivite, yaşam kalitesi ve ilaç kullanım dozlarında iyileşme sağlandı (p0.05). Çalışmanın sonuçları, Tip 2 DM'li hastalarda internete dayalı kombine egzersiz eğitimiyle sağlanan kazanımların gözetimli grup egzersizleriyle benzerlik gösterdiğini ve bu eğitimin alternatif bir rehabilitasyon hizmeti olarak kullanılabileceğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of internet-based aerobic and resistance exercise training on glycemic control, physical fitness, functional capacity, physical activity level and quality of life with supervised exercise training group in patients with Type 2 Diabetes Mellitus (DM). Sixty-five patients were included in the study and divided randomly into three groups as Group A, Group B, Group C. Group A- Control Group: Received once physical activity counseling via a brochure. Group B- Supervised Clinical Exercise Training Group: Physiotherapist led supervised aerobic and resistance training group exercise training 3 times in a week for 8 weeks. Group C: Internet Based Exercise Training Group: Continued the same program with videos from a web site named“www.diyabetvehareket.com”. Sociodemographic features, HbA1c, fasting blood glucose, HDL, LDL, triglyceride, cholesterol levels and medication usage were recorded. We used dynamometer for lower and upper extremity muscle strength, 6 minutes walking test for functional capacity, bioelectrical impedance analysis and waist to hip measurements for body composition, International Physical Activity Questionnaire and pedometer for physical activity level, Euro-Quality of Life-5 Dimension for the quality of life assessment.“Likert Scale”were used for the evaluation of patients' satisfaction from the study. After treatment, significant improvements in glycemic control, physically fitness, functional capacity, physical activity, quality of life and medication usage doses were found in Group B and Group C (p0.05). The results of the study demonstrated that, the gains provided with internet based combined exercise training are similar with supervised group exercise training and it can be used as an alternative rehabilitation service in Type 2 DM.