Yerli koyun ırklarında LCORL geni polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of LCORL gene polymorphisms in domestic sheep breeds
  1. Tez No: 754669
  2. Yazar: ASİYE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK LENGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bir çiftlik hayvanı değerlendirilirken vücut boyutu en görünür ve et verimini en çok etkileyecek olan etkenlerden bir tanesidir. Koyunlarda vücut büyüklüğü, birçok gen bölgesi tarafından kontrol edildiği düşünülen ve ırklar arasında değişkenlik gösteren bir özelliktir. Hem insan boyu hem de çeşitli çiftlik hayvanlarının boy yüksekliği ile ilişkisi olduğu tespit edilen gen bölgelerinden bir tanesi de LCORL gen bölgesidir. Daha önce yapılan çalışmalar LCORL gen bölgesinin koyun türünde de boy yüksekliği ile ilişkilendirilebileceğini göstermiştir. Bu çalışmada altı farklı yerli koyun ırkına ait 170 hayvanda LCORL geni üzerinde belirlenen iki bölgenin polimorfizmleri RFLP-PCR yöntemi ile incelenmiştir. İncelenen popülasyonun LCORL-1 gen bölgesi için; Karayaka ırkında heterozigotluk oranının sıfır olduğu, Morkaraman ırkında ise diğer ırklara görece daha yüksek düzeyde bir heterozigotluk oranı görüldüğü, Pırlak, Sakız, Akkaraman ve Kıvırcık ırklarında ise heterozigotluk oranlarının birbirine yakın ve çok düşük düzeylerde olduğu belirlenmiştir. LCORL-2 olarak belirlenen gen bölgesinde ise aranan SNP ye hiç rastlanılmamış ve popülasyonun bu SNP açısından polimorfik yapıda olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When evaluating a farm animal, body size is one of the most visible and one of the factors that will most affect meat yield. Body size in sheep is a trait that is thought to be controlled by many gene regions and varies between breeds. LCORL gene region is one of the gene regions that has been found to be associated with both human height and height of various farm animals. Previous studies have shown that the LCORL gene region can also be associated with height in sheep. In this study, polymorphisms of the LCORL gene region in 170 animals belonging to six different domestic sheep breeds were investigated by RFLP-PCR method. For the LCORL-1 gene region of the studied population; Heterozygosity rate was zero in Karayaka breed and higher heterozygosity rate was observed in Morkaraman breed compared to other breeds. It was determined that the heterozygosity rates of Pırlak, Sakız, Akkaraman and Kıvırcık breeds were close to each other and at very low levels. In the gene region determined as LCORL-2, the sought SNP was never found and it was observed that the population was not polymorphic in terms of this SNP.