Yerli koyun ırklarında beta laktoglobulin ve DGAT1 gen polimorfizminin PCR-RFLP yöntemiyle belirlenmesi
Determination of beta lactoglobulin and DGAT1 gene polymorphism in local sheep by PCR-RFLP strategy
- Tez No: 692363
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada, Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi Medikal Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı Laboratuvarında bulunan yerli koyun ırklarına ait kanlardan 120 adet örnek üzerinde çalışılmıştır. Bu çalışmada koyunların süt verimi ile ilişkili olan“BETA LAKTOGLOBULİN”ve“DGAT1”genlerindeki mutasyonların tespiti saptanmıştır. Büyükbaş hayvanlardan sağlanan süt üretiminin gittikçe yeterli olmayacağı belirtilmiştir ve süt üretimi için başka seçeneklerin gerekli olacağı şeklinde tanımlanmıştır. Bu ifadelerden çıkarılacak sonuç olarak tarım ve hayvancılığın ulusal ölçekte iyileştirilmesi ve geliştirilmesi gereken bir sektör olduğu önümüze sunulmuştur. Bu çalışma ile yerli koyun ırklarında süt verimi polimorfizmini PCR-RFLP yöntemi ile belirlenmesini sağlamayı amaçlanmıştır. Bu iki genin koyun sütleri üzerindeki verimi belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda genlerin koyun sütü üzerinde birçok etkisine rastlanılmıştır. Gelecek yıllarda bu araştırma sonuçlarına daha çok ihtiyaç duyulacağı öngörülmüştür. Süt verimi üzerine daha detaylı incelemeler yapılmalı ve önümüze çıkabilecek olaylardan daha az etkilenmek amacıyla yan bir beslenme kaynağı oluşturulması gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 120 blood samples of domestic sheep breeds in Afyon Kocatepe University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Medical Biology and Genetics were studied. In this study, it was tried to detect the mutations in“BETA LAKTOGLOBULIN”and“DGAT1”genes, which are related to milk yield of sheep. It means that milk production from cattle will not be enough and other options for milk production will be required. As a conclusion to be drawn from these statements, it is presented that agriculture and animal husbandry is a sector that needs to be improved and developed on a national scale. In this study, it was aimed to determine the milk yield polymorphism in domestic sheep breeds by PCR-RFLP method. The efficiency of these two genes in sheep milk was determined. As a result of the studies, many effects of genes on sheep milk have been found. The results of this research will be needed more in the coming years. More detailed studies should be done on milk yield and a secondary nutrition source should be created in order to be less affected by the events that may come our way.