Seismic interactions and related faulting revealed by moderate to large earthquakes in the se aegean region
Orta ve büyük ölçekli depremlerden faydalanılarak gd ege bölgesi'ndeki ilgili fay yapıları ve etkileşimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 754685
  2. Yazar: FİGEN ESKİKÖY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜN KONCA, PROF. DR. SEMİH ERGİNTAV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Jeofizik Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Güney Ege ve Türkiye'nin batısı ince bir kabuk yapısıyla birlikte temel olarak geniŞleme rejimi etkileri altındadır. Bölgede genel olarak parçalı normal faylar ve farklı uzanımlara sahip horst graben yapılar gözlenmektedir. Bu tip genişleme rejimleri oldukça dağınık sismisite ve karmaşık fay yapılarına sahiptir. Bu sebeple aktif fay yapılarının kesin dağılımını ve genişleme rejimi içinde birbirleriyle nasıl ilişkileri olduğunu saptamak zordur. Bölgenin fay yapısını ve birbirleriyle etkileşimlerini anlamak amacıyla, güncel yüksek sismisiteye sahip olan Gökova ve Kuşadası körfezlerine odaklanılmıştır. Orta ve büyük ölçekli depremler sismik ve jeodezik verilerden faydalanarak incelenmiştir. Fayların birbirleriyle ili ̧skisini yorumlamak icin c ̧ok disiplinli veri setlerinden elde edilmiş fay geometrisi, fay kayma modelleri, kaynak mekanizmaları ve InSAR zaman serisi analizleri kullanılmıştır. InSAR zaman serisi ile 2017, Mw 6.6 Bodrum − Kos Depremi artçı şoklarının yayınımı ve Gökova Körfezi doğusunda, Ula Bölgesi'nde karada meydana gelmiş orta büyüklüklü üç deprem analiz edilmiştir. Körfezin doğu ucunda yer alan aktif faylar bu depremlerin InSAR ve sismik dalga modelleri ve son 10 yılda meydana gelmiş 4'ten büyük depremlerin dalga biçimine dayalı odak mekanizma çözümleri ile ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. 2020 Mw 7.0 Samos Depremi'nin kırılma evrimi jeodezik veriler kullanılarak modellenmiştir. Dalga biçimlerindeki değişimi kullanarak küme analizi yapılmış ve birçok kümeye ait odak mekanizma çözümleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Southern Aegean and Western Turkey are mainly dominated by significant extensional regime and crustal thinning. Segmented normal faults and horst graben systems with varying orientations characterize the region. In these types of extensional regions, seismicity is quite diffuse and fault networks can be quite complex. Thus, it is challenging to obtain the exact distribution of active faults and understand how they interact with each other to accommodate the extension. In order to interpret the fault structures of the region and their interaction, we focused on Gökova and Kuşadası Bay earthquakes due to the existence of recent high-rate seismicity. For the fault interaction interpretations, we used multidisciplinary data set based fault geometry and fault slip models, source mechanism solutions, InSAR time series analysis. We analyzed the 2017, Mw 6.6 Bodrum − Kos earthquake aftershock progression by using InSAR time series and 3 moderate sized earthquakes that occurred in Ula, which is located on-land in the east of Gökova Bay. Our goal is to reveal the active fault structures on eastern edge of the Gökova Bay, Ula region, by InSAR data modeling of the events, regional seismic waveform inversions and last ten years Mw ≥ 4 magnitude waveform based focal mechanism solutions. As part of this study, 2020 Mw 7.0 Samos earthquake and its aftershocks were also studied. We also applied cluster analysis to identify the changes in waveforms and obtained focal mechanism solutions for most clusters.