Some types of contra-preclosed functions in topological spaces
Topolojik uzaylarda ters önkapalı fonksiyonların bazı türleri
- Tez No: 754684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez topolojik uzaylarda tanımlanan kontra fonksiyonlarının yeni türlerini, yani topolojik uzayda önceden açık kümelerle ön-kapalı olan topolojik uzaydan kapalı kümelerin bazı genelleştirilmesiyle ilgili ters-önceden kapatılmış fonksiyonları tanıtır ve inceler. Aynı zamanda, bazı süreklilik-öncesi fonksiyonların yeni bir genellemesini de araştırır. Bi-contra-precontinuous fonksiyonları sunulmaktadır.Dört amacı vardır: İlk olarak, topolojik uzaydaki açık ve kapalı kümeler için önceden açık, önceden kapalı, yarı açık ve g kapalı kümeler gibi çeşitli genellemeleri, nitelikleri ve işlemleriyle birlikte hatırlayacağız. Ayrıca belirli topolojik uzay ön-kapalı fonksiyonlarını da hatırlayacağız. İkinci amaç, özellikleri ve bağlantıları ile birlikte topolojik uzayda zayıf ve güçlü karşı kapalı fonksiyonlar sağladı. Üçüncüsü,topolojik uzayda önceden kapalı fonksiyonların belirli sınıflarının bileşimini gösterin ve ilgili teoremleri kurun. Tüm hibe kriterleri karşılanmaktadır. Bu incelenen işlevleri sınırlayın, lütfen. Dördüncü amaç, topolojik uzayda kontra-öncesi fonksiyonların çeşitli formlarını sundu ve onların anahtar teoremlerini kanıtlamak için gerekli koşulları verdi. Ayrıca topolojik uzayda Bi-contra sürekli fonksiyonların bazı türlerini araştırdı.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces and studies new kinds of class functions contra functions defined in topological spaces, namely contra-preclosed functions related by some generalization of closed sets from topological space which are preclosed with preopen sets in topological space. It also investigates a new generalization of some kinds of contra-precontinuous function. Bi-contra-precontinuous functions are presented. It has four goals: First, we'll recollect several generalizations for open and closed sets in topological space, such as preopen, preclosed, semi-open, and g-closed sets, along with their attributes and operations. We'll also recall certain topological space preclosed functions. The second purpose provided weak and strong contra-preclosed functions in topological space, together with their attributes and linkages. Third, demonstrate the composition of certain classes of contra preclosed functions in topological space and establish associated theorems. All grantee criteria are met. Limit these examined functions, please. The fourth aim presented several forms of contra precontinuous functions in topological space and gave the essential conditions for proving their key theorems. It also explored some types of Bi-contra continuous functions in topological space.