Illumination of single crystal structure composed of cyclobutane and thiazole compounds using X-ray diffraction method
X-ışını kırınımı yöntemi kullanılarak siklobütan ve tiyazol bileşiklerinden oluşan tek kristalin yapısının aydınlatılması
- Tez No: 754691
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YÜKSEKTEPE ATAOL, DOÇ. DR. SİBEL DEMİR KANMAZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında, tiyazol, siklobutan ve formamit grupları gibi bazı bileşik gruplarından oluşan N-(4-(3-metil-3-fenilsiklobütil) tiyazol-2-il) (C15H16N2OS) tek kristal yapı sentezlenmiş ve IR, 1H NMR ve 13C NMR teknikleri ile karakterize edilmiştir. Yaygın bir kullanım alanına sahip bileşiklerden oluşan tek kristal yapının moleküler yapısı X-ışını kırınımı tekniği ile analiz edilmiştir. C15H16N2OS bileşiğinin monoklinik kristal sisteminde ve P21/c uzay grubunda olduğu bulunmuştur. Moleküler yapının birim hücre parametreleri a= 8.7592(7) Å, b= 5.7800(3) Å, c= 27.251(2) Å, α=γ= 90° ve β= 93.388(6)° X-ışını kırınımı sonuçlarından elde edilmiştir. Moleküler yapının bağ parametreleri benzer çalışmalarla karşılaştırıldığında bağ parametrelerinin oldukça uyumlu olduğu görülmüştür. Asimetrik birimde, (x, y, z) simetri koduna sahip moleküler yapı (2-x, 1-y, -z) simetri koduna sahip moleküler yapı ile dimerik formda zincir bir yapı oluşturmaktadır. Moleküler yapının formamit grubundaki NH ile tiyazol halkasındaki N azot atomu arasında moleküller arası hidrojen bağı vardır. Bu N–H...N tipi güçlü hidrojen bağı, moleküler yapının dimerik bir yapı oluşturmasını sağlar ve bu bağ ile uzayda istiflenme oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, N-(4-(3-methyl-3-phenylcyclobutyl)thiazol-2-yl)formamide (C15H16N2OS) the single crystal structure consists of some compound groups such as thiazole, cyclobutene, and formamide groups were synthesized and characterized by IR, 1H NMR and 13C NMR techniques. The molecular structure of the single crystal structure consisting of compounds that have a common usage area was analyzed by the X-ray diffraction technique. The compound C15H16N2OS was found to be in the monoclinic crystal system and the P21/c space group. The unit cell parameters of the molecular structure were obtained at a= 8.7592(7) Å, b= 5.7800(3) Å, c= 27.251(2) Å, α=γ= 90°, and β= 93.388(6)° from the X-ray diffraction results. When the bond parameters of the molecular structure were compared with similar studies, the bond parameters were found to be quite compatible. In the asymmetric unit, the molecular structure with the (x, y, z) symmetry code forms the chain forming structure by the dimeric form with the molecular structure with the (2-x, 1-y, -z) symmetry code. There is an intermolecular hydrogen bond between the NH in the formamide group of the molecular structure and the N nitrogen atom in the thiazole ring. This N-H...N type strong hydrogen bond enables the molecular structure to form a dimeric structure, and with this bond, it creates stacking in space.