Investigation of cellular and humoral immune responses induced by SARS-CoV-2 VLP vaccine in pre-clinical and clinical studies
SARS-CoV-2 VLP aşısına karşı geliştirilen hümoral ve hücresel immün yanıtların klinik öncesi ve klinik çalışmalarda incelenmesi
- Tez No: 754692
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
SARS-CoV-2 olarak adlandırılan bir virüsün sebep olduğu COVID-19 pandemisi, 2019'un sonlarında Çin'de ortaya çıkmış ve 2020'nin Mart ayı itibariyle, hastalığın özellikle yaşlılarda ciddi şekilde ilerlemesi ve virüsün bulaşma oranının yüksek olması nedeniyle tüm dünyayı ciddi bir endişe haline getirmiştir. Pandeminin sağlık sektörüne, ekonomiye ve sosyal hayata verdiği tahribat, aşılamanın pandeminin hızını kesmedeki en kritik önlem ve sürü bağışıklığı kazanma açısından en önemli adım olması nedeniyle aşı yarışını hızlandırdı. DSÖ tarafından, çoğu Spike proteinini veya Spike proteininin belirli bir bölgesini, örneğin reseptör bağlama alanı (RBD) gibi, hedef alarak bağışıklık sistemini harekete geçirmeyi hedefleyen çeşitli aşı çalışmaları kayıt altına alınmıştır. Alternatif olarak, aşı geliştirme için virüs benzeri parçacık (VLP) teknolojisinin kullanılması, virüsün dört ana yapısal proteini olan Spike, Nucleocapsid, Membrane ve Envelope dahil edildiğinden bağışıklık tepkilerini güçlendirmektedir. Bu nedenle, SARS-CoV-2'ye karşı bir VLP aşısı geliştirdik ve bu aşıyı Alum ve K3 CpG ODN kullanarak adjuvanladık. Bu tez çalışmasında, klinik öncesi ve klinik çalışmalarda SARS-CoV-2 VLP aşısının neden olduğu hümoral ve hücresel bağışıklık yanıtlarını araştırdık. Aşılanmış BALB/c fareleri üzerinde yürütülen klinik öncesi deneylerin sonuçları, VLP aşısının, ELISA ile gösterildiği gibi Spike, Nucleocapsid, Wild Type RBD, Alpha RBD ve Delta RBD proteinlerine karşı etkili antikor tepkisini tetiklediğini gösterdi. Ek olarak, üçüncü doz VLP aşısı ile azalan antikor tepkilerinin artırılabileceği ve uzun süreli bir bağışıklık tepkisi elde edilebileceği kanıtlandı. Klinik araştırmalar için, Faz II klinik deney gönüllülerinin hümoral ve hücresel bağışıklık tepkileri, sırasıyla ELISA ve CBA yöntemleri kullanılarak analiz edildi. ELISA'dan elde edilen sonuçlar, Faz II gönüllülerinin Spike, Nucleocapsid, Wild Type RBD, Alpha RBD ve Delta RBD proteinlerine karşı etkili antikor titreleri geliştirdiğini gösterdi. CBA ile değerlendirilen hücresel bağışıklık yanıtları, VLP aşısının, K3 CpG ODN ve Alum ile formülasyonu sayesinde Th2, Th17 ve Treg hücre yanıtlarıyla birlikte Th1-baskın bir bağışıklık reaksiyonunu indüklediğini gösterdi. Sonuç olarak, bu çalışma, SARS-CoV-2 VLP aşısının, Spike'a ve Nucleocapsid'e karşı etkili hücresel ve hümoral bağışıklık reaksiyonlarını tetiklerken RBD varyantlarına karşı da yüksek antikor yanıtlarının oluşturulması ile aşının çapraz koruyucu etkisini kanıtlamaktadır. Çok işlevli bağışıklık tepkisinin ortaya çıkarılması ve VLP teknolojisinin yeni ortaya çıkan varyantlara kolayca uyarlanabilirliği, VLP aşısını gelecekteki rapel aşılar için umut verici bir aday haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 pandemic, caused by SARS-CoV-2, emerged in China in late 2019, and as of March 2020 has become a serious concern for the whole world due to severe progression of the disease especially in the elderly and high transmission rate of the virus. The ravages of pandemic on health sector, economy and social life accelerated the vaccine race as vaccination is the most critical measure to hamper the pace of the pandemic and the most important step for acquiring herd immunity. Various vaccine studies are registered by WHO most of which target Spike protein or a certain region of Spike protein, such as receptor binding domain (RBD) for inducing immune reactions. Alternatively, the use of virus-like particle (VLP) technology for vaccine development broadens the magnitude of immune responses as the four main structural proteins of the virus, Spike, Nucleocapsid, Membrane and Envelope, are incorporated. Therefore, we developed a VLP vaccine against SARS-CoV-2 and adjuvanted it using Alum and K3 CpG ODN. Herein, we investigated the humoral and cellular immune responses induced by SARS-CoV-2 VLP vaccine in pre-clinical and clinical studies. The results from pre-clinical experiments conducted on vaccinated BALB/c mice indicated that VLP vaccine triggered effective antibody response against Spike, Nucleocapsid, Wild Type RBD, Alpha RBD and Delta RBD proteins as shown by ELISA. Additionally, it was proven that the diminishing antibody responses can be boosted and a prolonged immune response was achieved by a third dose of VLP vaccine. For the clinical studies, the humoral and cellular immune responses of Phase II clinical trial volunteers were analyzed by employing ELISA and CBA methods respectively. The results obtained from ELISA demonstrated that the Phase II volunteers developed effective antibody titers against Spike, Nucleocapsid, Wild Type RBD, Alpha RBD and Delta RBD proteins. Analysis of the cellular immune responses by CBA showed that VLP vaccine induced a Th1-skewed immune reaction with coexistence of Th2-, Th17- and Treg related responses owing to its formulation with K3 CpG ODN and Alum. Taken together, our results indicated that SARS-CoV-2 VLP vaccine triggered effective cellular and humoral immune reactions against Spike and Nucleocapsid along with RBD variants which proved the cross-protective response achieved. Elicitation of multi-functional immune response and adoptability of the VLP technology to newly emerging variants makes VLP vaccine a promising candidate for the future booster injections.