Mersin iline ait kıyı alanlarının zamansal değişim oranının rastgele orman algoritması kullanarak incelenmesi
Investigation of the temporal change rate of coastal areas of Mersin province using random forest algorithm
  1. Tez No: 754864
  2. Yazar: ÖZCAN ZORLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİYE KUŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, 1985, 1995, 2005, 2015 ve 2021 yıllarında çekilen uydu fotoğraflarından faydalanılarak Mersin İli İncekum Burnu'nun doğusunun ve batısının kıyı alanlarının tespiti, rastgele orman algoritması kullanılarak bu tespit edilen alanların sınıflandırılması ve değişim oranının analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, bu çalışmada MATLAB uygulamasına aktarılan fotoğraflar aracılığıyla kıyı kenar çizgileri ve değişimleri analiz edilmektedir. Bu çalışma ile üç bölünmüş kara ve deniz alanı tanımlanır. Bu alanlardan ilki, Göksu Deltası İncekum Burnu mevkisi olup, 19.33 km2'dir. İkinci alan İncekum Burnu'nun batı kısmından Antalya ili sınırına kadar olan kara ve deniz alanlarını kapsamakta ve 201.95 km2'dir. Üçüncü çalışma alanı ise İncekum Burnu'nun doğu kısmından Adana İli sınırına olan alanı kapsamakta ve 136.51 km2'dir. Bu üç alanda 1985, 1995, 2005, 2015 ve 2021 yıllarında çekilen Landsat görüntüleri kullanılarak su alanın değişim oranı incelenmiştir. Sonuç olarak belirtilen zaman aralığında, Göksu Deltası İncekum Burnu ve İncekum Burnu'nun batısını kapsayan çalışma alanları için su alanları değişim oranlarının birbirine çok yakın olduğu tespit edilmiştir. İki alandaki doğal değişimlerin batı bölgesine göre daha fazla olduğu için benzer oranlara sahip olduğu söylenebilir. İncekum Burnu'nun doğusunda bulunan çalışma alanında su alanı değişim oranının batısında bulunan çalışma alanına göre kıyıların doldurulması sebebiyle daha az olduğu gözlemlenmiştir. 1985 ve 2021 yılları arasında Göksu Delta'sı İncekum Burnu'nun batısında bulunan çalışma alanı için kıyı çizgisi kenarının aşınma oranı %0.10 iken aynı dönemde İncekum Burnu'nun doğusu için bu oran %0.085'tir. Mersin ili batı bölgesindeki çalışma alanımızdaki kıyı kenar çizgisinin aşınma oranına bağlı değişimin batı bölgesinde daha fazla olduğu görülmüştür. Batı bölgesin coğrafi yapısına bağlı olarak yapılaşmanın sınırlı bölgelerde yoğunlaşması olarak söylenebilir. 1985 ve 2021 yılları arasında kıyı çizgi birikme oranı %0.02 ve doğu çalışma alanı kıyı çizgisi kenar aşınma oranı 0.05'tir. Birikme sebebiyle, doğu çalışma alanının değişim oranı İncekum Burnu'nun batısında olan çalışma alanına kıyasla daha yüksektir. Bunun sonucun sebebi kıyı bölgesinde kentsel yapılaşmanın fazla olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, facilitating from satellite images taken in 1985, 1995, 2005, 2015 and 2021, to identify the coastline of both the west and east of Cape Incekum of Göksu Delta in Mersin province, random forest algorithm is used to classify as well as analyse the ratio of change in the water and coastal land areas. Furthermore, analysis of edges of coastline and their changes is aimed by transferring the classified images to the MATLAB. This study identifies three divided water and coastal land areas. While first area includes 19,33 square kilometer of Cape İncekum of Göksu Delta, second area starts from the west of Cape Incekum and ends at the border of Antalya province and includes 210,95 square kilometers. Moreover, third study area covers the coastline between the east of Cape Incekum and the border of Adana province that includes 136,51 square kilometers. Using Landsat images of these three areas taken in 1985, 1995, 2005, 2015 and 2021, the ratio of change for water areas is analysed. As a result, the ratio of change within the timeframe is significantly in close range for both Cape İncekum of Göksu Delta and the west of Cape Incekum. The ratio of change for water areas in the east of Cape Incekum is lower than that of the west of Cape Incekum as a result of riprap works at sea. And the main reason for this is the more coastal filling this region. Between 1985 and 2021, the rate of abrasion for the coastline of the west of Cape İncekum of Göksu Delta is 0,10% while it is 0,085% for the east of Cape Incekum during the same period of time. When seen more on land above the coastline in our western study area in Mersin. It can be said as the concentration of construction in limited areas depending on the geographical structure of the western region. Between 1985 and 2021, the accumulation rate at the edge of coastline 0,02% and the rate of abrasion for the east of Cape Incekum is 0,05. Due to the accumulation, east study area has higher rate of change compared to the west of Cape Incekum. The reason behind this is the urban development in the coastal areas.