ArcSWAT ile modelleme çalışmaları ve veri madenciliği ile değerlendirilmesi: Mersin ili örneği
Modeling studies with arcSWAT and its evaluation with data mining: The case of Mersin province
  1. Tez No: 836728
  2. Yazar: ZELİHA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİYE KUŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, uygulamanın gerçekleştirileceği bölgedeki akarsular üzerinde hidrolojik sonuçlar elde edilerek bu sonuçlar doğrultusunda veri madenciliği ile çalışma kapsamında öncelikli olarak önem arz eden veriler ile uygulama bölgeleri üzerinde günümüz ve geleceğe yönelik değerlendirmeler sağlamak amaçlanmaktadır. Doğu Akdeniz havzasında yer alan Mersin iline ait dere ve akarsular incelenerek havzalar oluşturulmaktadır. Bu havzalara ait ArcSWAT programında kullanılmak üzere meteorolojik, toprak yapısı, arazi kullanımı gibi verileri düzenlenerek simülasyon uygulaması gerçekleştirilmektedir. Simülasyon uygulaması ile her bir havzanın alt havzaları oluşmaktadır. Berdan havzasında 35 alt havza, Deliçay havzasında 21 alt havza, 124 numaralı havzada 30 alt havza, 163 numaralı havzada 27 alt havza, 176 numaralı havzada 23 alt havza oluşmaktadır. Çalışma bölgesi olarak belirlenen Berdan, Deliçay, 124, 163 ve 176 no'lu havzalar için simülasyon uygulamasında 4 ayrı senaryo gerçekleştirilmektedir. Bu senaryolar ile havzalara ait terleme ve buharlaşma, yanal akış ve yüzey akışı, yeraltı suyu yoğunluğu gibi sonuçlar elde edilmektedir. Gerçekleştirilen bu simülasyon çalışmaları ile çok fazla veri yoğunluğu ortaya çıktığı için Orange 3.35.0 programında yer alan K-means algoritmasından faydalanılarak da elde edilen sonuçlar ile tekrardan ArcGIS ortamında haritalandırma işlemi yapılarak daha görsel ve anlaşılabilir sonuçlar elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to obtain hydrological results on the streams in the region where the application will be carried out, and to provide data that are primarily important within the scope of the study with data mining in line with these results, as well as current and future-oriented assessments on the application regions. Basins are being formed by examining the streams and streams belonging to the province of Mersin, which is located in the Eastern Mediterranean basin. Simulation application is carried out by organizing meteorological, soil structure and land use data for these basins to be used in the ArcSWAT program. With the simulation application, the sub-basins of each basin are formed. There are 35 sub-basins in the Berdan basin, 21 sub-basins in the Deliçay basin, 30 sub-basins in the basin numbered 124, 27 sub-basins in the basin numbered 163, 23 sub-basins in the basin numbered 176. 4 separate scenarios are carried out in the simulation application for the Berdan, Deliçay, 124, 163 and 176 watersheds designated as the study area. With these scenarios, results such as transpiration and evaporation, lateral flow and surface flow, groundwater density belonging to basins are obtained. Since there is a lot of data density with these simulation studies performed, more visual and understandable results are obtained by mapping in the ArcGIS environment again with the results obtained by using the K-means algorithm included in the Orange 3.35.0 program.