İşverenler açısından turizm sektöründe engelli istihdamı: Mersin ili konaklama işletmeleri üzerine bir araştırma
Employment of the disabled in tourism sector by employers: A research on accommodation facilities in Mersin
  1. Tez No: 754933
  2. Yazar: BEYZA AKSAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM SAMIRKAŞ KOMŞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Engelli bireylerin çalışma hayatına girerken karşılaştığı ve aşması gerektiği sorunlu konuların başında işverenlerin olumsuz tutumları gelmektedir. Bu çalışmanın temel amacı konaklama sektöründe işveren veya yönetici pozisyonundaki kişilerin engelli istihdamına bakış açılarını incelemektir. Araştırmanın evreni, Türkiye'de faaliyet gösteren konaklama sektöründe ki işverenler olarak tanımlanmıştır. Çalışma evrenini ise Mersinde faaliyet gösteren konaklama sektöründe ki işverenler oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri, nitel araştırma kapsamında, Mersin'de bulunan konaklama sektöründe bulunan işverenler olmak üzere 20 katılımcıya yarı yapılandırılmış mülakat formu uygulanarak, yüz yüze görüşme şeklinde yapılmıştır. Bununla birlikte elde edilen veriler, somut hale getirilerek betimsel analiz kapsamında değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda işverenlerin yada personel alımı ile ilgili olan yöneticilerin engelli istihdamına karşı olumlu görüşleri bulunmakla birlikte genellikle engelli istihdamı için çalışma koşullarının uygun olmadığı bilgisine ulaşılmıştır. Ayrıca çalışma da engelli bireylerin işletmelere müşteri çekme gibi avantajları olmakla birlikte özellikle fiziksel yetersizliklerinden dolayı verimlilik azalışı, müşteri memnuniyetsizliği ve maliyet artışı gibi dezavantajları olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Engelli bireylerin istihdamında önemli olan bir nokta ise teşviklerdir. Bu konuda genel görüş devletin vermiş olduğu teşviklerin yetersiz olduğu ve engelli istihdamına yönelik daha fazla teşvik verilmesi gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
Negative attitudes of employers are one of the most problematic issues that disabled people encounter and must overcome when entering working life. The main purpose of this study is to examine the perspectives of people who are employers or managers in the accommodation sector on the employment of the disabled. The sample of the research is defined as the employers in the accommodation sector operating in Turkey. The sample of the study consists of employers in the accommodation sector operating in Mersin. The data of the study were made in the form of face-to-face interviews by applying a semi-structured interview form to 20 participants, including employers in the accommodation sector in Mersin, within the scope of qualitative research. In addition, the obtained data were made concrete and evaluated within the scope of descriptive analysis. As a result of the research, although the employers or the managers who are involved in personnel recruitment have positive opinions about the employment of the disabled, it has been learned that the working conditions are generally not suitable for the employment of the disabled. Besides, it has been found that disabled individuals have advantages such as attracting customers to businesses, but they also have disadvantages such as decreased productivity, customer dissatisfaction and cost increase due to their physical inadequacies. An important point in the employment of people with disabilities is incentives. The general view on this issue is that the incentives given by the state are insufficient and more incentives should be given for the employment of the disabled.