Beden eğitimi öğretmenlerinin eğitsel oyun oynatma öz yeterlikleri ile mesleki doyumlarının incelenmesi
Physical education teachers' playing with educational games and examined thei̇r professional satisfaction with their self sufficiency
  1. Tez No: 754932
  2. Yazar: UFUK KAYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF NİLAY ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi öğretmenlerinin eğitsel oyun oynatma öz yeterlikleri ile mesleki doyumlarının incelenmesidir. Ayrıca bu ilişkinin farklı demografik değişkenlere göre (cinsiyet, okul türü, öğretim kademesi, görevli olunan ilçe, mesleki deneyim yılı) incelenmesi bu araştırmanın bir diğer amacıdır. Araştırmanın evrenini Adana ilinde görev yapan beden eğitimi öğretmenleri, örneklemini ise Adana iline bağlı merkez ilçelerinde öğretmenlik yapan kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilmiş beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Demografik Bilgi Formu, Mesleki Doyum Ölçeği ve Eğitsel Oyun Oynatma Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde öncelikle tanımlayıcı istatistikler hesaplanmış, verilerin normal dağılmaması nedeniyle parametrik olmayan test istatistiklerinin uygulanmasına karar verilmiştir. Bağımsız gruplar arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Sperman Korelasyon analizi, bağımsız değişkenin iki kategorili olduğu durumlarda farklılık belirlemek için Mann Whitney U testi, bağımsız değişkenin iki kategoriden fazla olduğu durumlarda ise Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır. Ayrıca fark çıkan durumlarda farklılığın kaynağını belirlemek için Post-Hoc testlerinden Tamhane testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda, beden eğitimi öğretmenlerinin eğitsel oyun oynatma öz yeterliklerinin mesleki doyum ile negatif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca eğitsel oyun oynatma öz yeterlikleri ve mesleki doyum puanları cinsiyet, öğretim kademesi, okul türü, mesleki deneyim yılı, görevli olunan ilçe gibi farklı değişkelere göre incelendiğinde ise sadece okul türü açısından anlamlı farklılık elde edilmiştir. Sonuç olarak, beden eğitimi öğretmenlerinin eğitsel oyun oynatma öz yeterlikleri arttıkça mesleki doyumlarının düştüğü; ayrıca devlet okullarında çalışan öğretmenlerin özel okullarda çalışan öğretmenlerden daha yüksek düzeyde meslek doyumuna sahip olduğu bilgisine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship of physical education teachers' educational game playing self-efficiency with professional satisfaction. And also The examination of this relationship according to demographic features (gender, school type, education level, professional experience year) is another aim of this research. The area covered by the research consists of physical education teachers working in Adana, and the sample consists of physical education teachers, selected by the easily accessible sampling method, who teach in the central districts of Adana province. In research Demographic Information Form, Occupational Satisfaction Scale, educational game playing self-efficacy scale were used as data collection tool.In the analysis of the data, first of all, descriptive statistics were used. Normality analysis was performed for the distribution of the data, and it was decided to apply non-parametric test statistics because the data were not normally distributed. Sperman Correlation analysis was applied to determine the relationship between independent groups. To specify difference, in the cases which independent variable is in two different parts, Mann Whitney U, in the cases which independent variable is in more than two different parts Kruskall Wallis H tests were used. And also in the case of difference Tamhane from Post-Hoc tests were used to determine the source of the difference. After research, a significant inverse relationship was detected between physical education teachers' game playing self-efficiency and their level of professional satisfaction. Moreover, when educational game playing self-efficiency and professional satisfaction were examined according to different variables such as gender, education level, school type, professional experience year, and the district where they were assigned, only significant differences were obtained in terms of school type. As a result, it was found that as the educational game playing self-efficiency of physical education teachers increased, their professional satisfaction decreased, and that teachers working in public schools had a higher level of job satisfaction than teachers working in private schools.