Art et société en pays de Rūm : les peintures « byzantines » du XIIIe siècle en Cappadoce
Rūm İlinde Sanat ve Toplum : Kapadokya'da On Üçüncü Yüzyıl 'Bizans' Duvar Resimleri
  1. Tez No: 754937
  2. Yazar: BESİM TOLGA UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CATHERINE JOLIVET-LEVY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université de Paris-Sorbonne
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1024
Özet
Bu doktora tezinin konusu, 13 yüzyıl boyunca Rūm Selçuklu topraklarının bir parçası olan, Kapadokya'da günümüze değin korunmuş « Bizans » duvar resimleridir. Bu duvar resimleri, Türk topraklarında yaşasa da Doğu Akdeniz havzasının tümüne yayılmış Hıristiyan Kültür Coğrafyasının bir parçası olan ve Rūm İlinde Bizans'ın kalıtçıları konumundaki geniş Ortodoks topluluğun inançlarının, kültürel kimliği, sosyal yaşantısı ve sanatının, günümüze ulaşmış yegane izlerini oluşturur. Tezin sorunsalı birbirleriyle ilintili dört eksen üzerine eklemlenir. İlk bölüm duvar resimlerinin ikonografik analizine ayrılmış bunu yaparken özellikle de bugüne kadar bilinmeyen unsurlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde resim programları kilisenin mekan işleviyle ilintili olarak ele alınmış üçüncü bölümde ise bu sanatsal üretimin arkasındaki resim atölyeleri ve ressamlar ve bunların bölgenin tümüne dağılımı incelenmiştir. Üslup, ikonoragfi, resim programı, epigrafi temelinde oluşturulan türdeş resim grupları kronolojik olarak tasnif edilmiştir. Son olarak, dördüncü bölümde, tarihi ilk elden kaynaklar da incelenerek, duvar resimlerinin üretimiyle tarihsel süreç arasındaki bağlar incelenmiştir. Son bölümdeki bu çözümlemenin amacı Kapadokya'daki on üçüncü yüzyıl anıtsal duvar resminin ve evriminin üretildiği dönemin sosyal, ekonomik ve politik şartlarının güvenilir bir yansıması olarak yorumlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The object of our dissertation is the study of the thirteenth-century“Byzantine”Wall-paintings preserved in Cappadocia (Turkey), region then incorporated in the territory of the Seljuk Sultanate of Rūm. These paintings are almost the only material evidence of the artistic expression and the popular piety of a large Greek community, heir to the Byzantine tradition, living in turkish soil while being part of a larger Christian cultural area covering the Eastern Mediterranean. Our problématique is articulated around four interrelated axes. The first part is devoted to the iconographic study of the paintings, with special emphasis on many hitherto unknown elements. In the second part decorative programmes are examined in connexion with the function of images in the church space. The third part deals with workshops of painters and their distribution in the Cappadocian territory. Major chronological groups of paintings are also identified, supported on dates provided by dedicatory inscriptions. Finally, the fourth part examines the links between the paintings and the historical circumstances leading to their creation. The purpose of this final analysis is the interpretation of the thirteenth-century monumental painting of the in Cappadocia and its evolution as a more or less faithful reflection of the social, economic and political conditions of the time.