Tanzimat öncesi Osmanlı Devleti'nde piyasa, piyasa düzenlemeleri ve fiyatlar
Market, market regulations and prices in the pre-Tanzimat period of Ottoman Empire
  1. Tez No: 754954
  2. Yazar: NAZIM ÜMİT TOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada, Tanzimat öncesi dönemde Osmanlı'da fiyat istikrarının sağlanmasının nedenleri ele alınmıştır. Nedenlerin tespit edilebilmesi amacıyla piyasa düzenleyici mekanizmalar incelenmiştir. Bu kapsamda toptan ve perakende piyasaların yapısı ve fiyat oluşum mekanizmaları detaylı olarak ortaya konmuş ve piyasa düzenlemelerinin fiyat istikrarını sağlamadaki etkinliği ampirik olarak test edilmiştir. Çalışmada kadı sicilleri, kanunnameler ve Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde çeşitli fonlarda bulunan belgeler kaynak olarak kullanılmış, veriler ise çeşitli birincil ve ikincil kaynaklardan derlenmiştir. Elde edilen temel bulgu, toptan ve perakende piyasada ilgili piyasaların kendine özgü dinamiklerine uygun uygulamaların tesis edilmesiyle oluşturulan piyasa düzenlemelerinin fiyatlar genel düzeyinde istikrarı sağlayan temel neden olduğudur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the reasons of the price stability in the pre-tanzimat period of the Ottoman Empire. Market regulatory mechanisms were analyzed in order to determine these reasons. The structure and price formation of the wholesale and retail markets were presented in detail and the effectiveness of price regulations in establishing the price stability was empirically tested. Kadı registries, kanunname manuscripts and the documents in the Prime Ministerial State Ottoman Archives were used as sources and the datas were collected from primary and secondary sources. The findings show that the market regulations, which were implemented by sui generis dynamics of wholesale and retail markets, are the main reason behind establishing the price stability.