Q-rung orthopair fuzzy sets and their some aggregation operators
Q-rung orthopair bulanık kümeler ve bazı birleştirme operatörleri
  1. Tez No: 754953
  2. Yazar: ALI JALIL NEAMAH AL-IBADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. Bölüm 1'de detaylı literatür incelemesi ve tezin amacı açıklandı. Bölüm 2'de bulanık kümenin, sezgisel bulanık kümenin, Pisagoryan bulanık kümenin ve q-rung ortopair bulanık kümenin tanımları verildi ve q-rung ortopair bulanık kümelerin işlemleri örnekleri ile sunuldu. Bölüm 3'te q-rung orthopair bulanık ağırlıklandırılmış ortamala ve geometrik ortalama operatörleri ve özellikleri sunuldu. Ayrıca, her formül ve özellik için örnekler verildi. Bölüm 4'te q-rung orthopair Bonferroni ortalama ve q-rung orthopair ağırlıklandırılmış Bonferroni ortalama operatörleri tanıtıldı ve özellikleri örnekleri ile sunuldu. Bölüm 5'te q-rung orthopair Heronian ortalama ve q-rung orthopair ağırlıklandırılmış Heronian ortalama operatörleri tanıtıldı ve özellikleri örnekleri ile sunuldu. Bölüm 6'da q-rung orthopair Maclaurin simetrik ortalama ve q-rung orthopair ağırlıklandırılmış Maclaurin simetrik ortalama operatörleri tanıtıldı ve özellikleri örnekleri ile sunuldu. Bölüm 7'de tezin sonuçları ile ilgili bazı açıklamalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven sections. In Section 1, detailed literature review and aim of the thesis are explained. In Section 2, definitions of fuzzy set, intuitionistic fuzzy set, Pythagorean fuzzy set and q-rung orthopair fuzzy sets, and operations between the q-rung orthopair fuzzy numbers are presented with their examples. In Section 3, definitions of q-Rung orthopair fuzzy weighted averaging and weighted geometric operators and their properties are presented. Also, for every formula and properties, examples are given. In Section 4, q-rung orthopair fuzzy Bonferroni mean and q-rung orthopair weighted Bonferroni mean operators are given and their properties are presented with their examples. In Section 5, q-rung orthopair fuzzy Heronian mean and q-rung orthopair weighted Heronian mean operators are given and their properties are presented with their examples. In Section 6, q-rung orthopair fuzzy Maclaurin symmetric mean and q-rung orthopair weighted Maclaurin symmetric mean operators are given and their properties are presented with their examples. In Section 7, some explanations are made about the results of the thesis.