Anonim ortaklıkta sermaye koyma borcunda temerrüt ve pay sahipliğinden ıskat
Dismissal of shareholders and default in the capital debt in the joint-stock company
  1. Tez No: 755003
  2. Yazar: MUHAMMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada öncelikle anonim ortaklıkta sermaye ve sermaye koyma borcu hususları üzerinde durulmuştur. Sermaye koyma borcunun genel ve ayırt edici özelliklerine değinildikten sonra sermaye koyma borcunda temerrüt ve temerrüdün sonuçları incelenmiştir. Pay sahibinin sermaye koyma borcunda temerrüde düşmesi hâlinde ortaklığın, gecikmiş ifanın talep ve dava edilmesi ile pay sahipliğinden ıskat yaptırımının uygulanması olmak üzere iki seçimlik hakkı vardır. Gecikmiş ifanın talep ve dava edilmesi; bünyesinde temerrüt faizi, cezai şart ve munzam zarar gibi hususları barındıran genel bir borçlu temerrüdü sonucudur. Pay sahipliğinden ıskat ise borçlu temerrüdünde uygulanabilecek genel yaptırımların yanı sıra öngörülen ve sadece sermaye koyma borcunda temerrüt halinde uygulanabilen anonim ortaklığa özgü bir yaptırımdır. Iskat, pay kavramı merkez alınarak, pay üzerinden pay sahibine uygulanır. Iskata ilişkin hükümler emredici nitelik taşır. Iskat uygulanırken, yönetim kurulu tarafından eşit işlem ilkesine uyulur ve kanunda öngörülen usul takip edilir. Eşit işlem ilkesine veya ıskat usulüne aykırı davranılması halinde geçerli bir ıskattan söz edilemez. Pay sahibi, emredici hükümlere aykırı davranılarak uygulanan ıskat kararına karşı dava açarak mahkemeden yokluğun ve butlanın tespitini talep edebilir.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes capital contributions and non-payment (default) of capital contribution capital investment debt issues in joint-stock companies. After mentioning the general and distinctive features of the capital contribution obligation, the default and its consequences are examined. If the shareholder fails to pay the capital contribution, the company has two options: suing the shareholder for the payment of capital contribution or following the dismissal procedure. Within the scope of demanding and litigation of delayed performance, it results from a general debtor default, which includes default interest, penal clause, and collateral damage. Dismissal of a shareholder is a sanction specific to joint-stock companies that can only be applied in case of default in capital contribution, in addition to the sanctions that can be applied in the debtor's default. Dismissal of a shareholder is based upon the shares held. The board of directors follows the principle of equal treatment, and the procedure stipulated in the law for dismissal. The dismissal shall not be considered valid if the board of directors acts contrary to the equal treatment principle or the dismissal procedure stated in the law. The shareholder may request a declaratory judgment from the court to determine the absence and nullity of the dismissal decision which was made in violation of the mandatory provisions.