Üç fazlı alternatif akım kıyıcısı beslenen asenkron makinanın benzetişimi
- Tez No: 75506
- Danışmanlar: PROF. DR. R. NEJAT TUNÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı üç fazlı alternatif akım kıyıcısı ile beslenen asenkron makinanın benzetişimini yapmaktır. Alternatif alam kıyıcısı ve asenkron makina birlikte ele alındığında, d-q dönüşümleri ile elde edilen denklemler, tristörlerin iletim/kesim durumlarını da ifade edecek şekilde yeniden ele alınmalıdır. Bu noktada literatürde genellikle izlenen yöntem, herhangi bir faza ait tristör kesime gittiğinde o fazın açık devre durumunu gösterecek şekilde, asenkron makinanın reaktans matrisinde gerekli değişikleri yapmak ve yeni bir diferansiyel denklem takımı elde etmek şeklindedir. Tristör kesimde olduğu müddetçe bu diferansiyel denklem takımı ile benzetişim yürütülür.Ancak tristörlerin iletim ve kesim durumlarına göre farklı diferansiyel denklem takımları oluşturmak hem model kurma hem de benzetişim yapma açısından pratik değildir. Tezde alternatif akım kıyıcısı ile çalışmanın benzetişiminde, tristörlerin iletime geçme anlarına göre değişken( kıyılmış) sinüs gerilimleri elde edilmiş,kesim anlarım ifade etmek için bir fazın kaynaktan ayrılması durumunda değişen faz gerilimleri kullanılmıştır. Asenkron makinanın matematiksel modelinden hesaplanan açık-devre faz gerilimleri sürekli hesaplanmakta ve ilgili faza ait tristör kesime gittiğinde o fazın açık-devre gerilimi ve diğer fazlar için değişen faz gerilimleri kaynak gerilimleri olarak girişe uygulanmaktadır.Bu amaçla üç faz stator akımları sürekli izlenmekte ve herhangi bir faz akımında sıfır geçişi olduğunda,o fazdaki eşlenik tristör iletime geçinceye kadar, sözkonusu faz gerilimleri girişe uygulanmaktadır.Herbir faza ait açık-devre faz geriliminin gerekli anlarda kullanılması ile tristörlerin kesimde olduğu anlar benzeştirilmiştir. Yöntem tamamen dinamik bir yöntemdir ve akımların her t anında izlenebilmesi ile hem kalkış süresi hem de sürekli hal çalışması incelenebilmiştir. Ayrıca karesel değişen bir yük momenti için bir gerilim rampası ile yumuşak-yol verme (soft-start) benzetişimi de yapılmıştır. Benzetişim için Matlab'in alt programı olan Simulink kullanılmıştır. Geliştirilen fonksiyon blokları Ek-A'da verilmiştir. xıv
Özet (Çeviri)
SUMMARY SIMULATION OF THE THREE- PHASE VOLTAGE CONTROLLED INDUCTION MACHINE The main aim of this work is to obtain a dynamic model for the induction machine controlled by 3- three phase voltage controller. Due to its manufacturing simplicity, robustness, and low cost, induction motor is the most commonly used motor in the industry. AC voltage controllers are quite simple and low cost solution compared to the frequency converters. AC voltage controllers are mainly used as induction motor starters in fans,pumps, elevators, and conveyor belts. All of these applications don't require speed control, so it would be enough just making a soft-start and 50 Hz constant speed operation. Also, the soft-starters are more hi-tech solutions compared to the conventional starting technics. Industrial soft-starters have also some other features supported by the microprocessor technology, like adjustable voltage ramp, current limiting kick-start for the high inertia loads, soft-stop for pumps especially, energy saving function for partial load operation fault diagnostics for the thyristors and for the supply side. But it should be noted that abilities of the three phase voltage controller are limited compared to the frequency converters. Because the frequency is kept constant and only the voltage can be controlled, hence it brings some limitations on the whole operation of the induction machine. The torque of the machine is reduced, speed control range is limited and above the half load operation, the losses of the induction machine may increase if the voltage controller doesn't adapt itself depending on the load condition. Although the scheme is quite simple to realize practically, it is extremely difficult to analize the operation. Because of the complications arising from the switching actions of the thyristors, extra non-linearities occur besides the machine equations. Thyristor switchings cause to two phase and three phase conductions which occur sequentially. XV