Uluslararası hukukun kuvvet kullanılmaksızın cebrîliği
The coerciveness of international law without using force
- Tez No: 755097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN REÇBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Gerek hukuk kuramı gerekse uluslararası hukuk açısından bakıldığında, cebrîlik önemli bir tartışma konusudur. Bu çalışma, kuvvet kullanımı içermeyen yöntemler ve etkenler üzerinden uluslararası hukukun cebrîliğini incelemektedir. Cebrîliğin hukuk kuramındaki konumunun belirlenmesinden sonra, uluslararası hukuk ve cebrîliğe ilişkin görüşler aktarılacaktır. Burada yapılacak değerlendirmede iç hukukların etkisinden arındırılmış bir yöntemle uluslararası hukukun cebrî karakterini değerlendirmek için sorular tespit edilecektir. Çalışmanın ikinci bölümü, uluslararası hukuka uygun davranılıyor mu sorusuna cevap aramak için hukuka riayet ve hukukun etkililiği kavramları kılavuzluğunda uluslararası hukuku inceleyecektir. Son bölümde ise uluslararası hukuka cebrî karakterini kazandıran yöntemler, kişiler ve süreçler belirtilecektir. Böylece hem devletlerin hem de uluslararası örgütlerin uluslararası hukuku nasıl kuvvet kullanılmaksızın icra ettikleri, yani hukuka aykırılıklara nasıl cevap verdikleri gösterilecektir. Aynı zamanda icra yöntemleri, niteliklerine göre sınıflandırılacak; yaptırım, misilleme ve karşı önlemler kavramları hukukî nitelikleri bakımından açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Coerciveness is an important topic of debate for both legal theory and international law. This thesis examines the coerciveness of international law via methods and factors that do not involve the use of force. Following the determination of coerciveness's place in legal theory, perspectives on international law and coerciveness will be presented. By examining different views, questions that are suitable for evaluating the coercive character of international law will be determined with a method that is not influenced by municipal legal systems. In the second part of the thesis, international law will be examined with the guidance of notions like compliance and effectiveness of law, to find an answer to the question of“is international law obeyed?”. In the last part, methods, subjects, and processes that give international law its coercive character will be presented. Thus, how states and international organizations enforce international law without the use of force, that is to say, how illegality is responded to in international law, will be shown. The methods of enforcement of international law will be classified by their qualifications, and international sanctions, retorsions, and countermeasures will be explained by their legal qualities.