Sevofluran, desfluran veya propofol ile genel anestezi uygulamasının yaşlı hastalarda postoperatif deliryum üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative delirium effect of general anesthesia with sevoflurane, desflurane or propofol in elderly patients
  1. Tez No: 755136
  2. Yazar: ELİF BEYZA BASKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BATİSLAM, ÖĞR. GÖR. SÜHEYLA KARADAĞ ERKOÇ, ÖĞR. GÖR. VOLKAN BAYTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Sağlık alanındaki gelişmeler nedeni ile cerrahi operasyon geçiren yaşlı sayısı artmaktadır. Yaşlı hastalar genel anestezinin etkilerine daha duyarlıdır. Postoperatif deliryum yaşlılarda genel anestezi sonrası birçok nedenle gelişebilir. Bu durum yaşlılarda uzamış hastanede yatış süresi ve maliyet artışının yanı sıra yaşam kalitesinde azalma ile ilişkili bir komplikasyondur. Bu çalışmada genel anestezi amacıyla sevofluran, desfluran ve propofol uygulanan yaşlılarda bu anestezi ajanlarının deliryum sıklığı üzerine olan etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda genel anestezi altında elektif gastroinestinal, kolorektal, hepatopankreatikobiliyer ve vasküler cerrahi geçiren 65 yaş ve üzeri hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalara anestezi derinliğini ölçmek için BIS (Bispektral Indeks Monitorizasyon, Covidien, Ireland) uygulandıktan sonra anestezi indüksiyonu propofol ile sağlandı. Anestezi idamesinde sevofluran, desfluran veya propofol kullanılmasına göre hastalar randomize 3 gruba ayrıldı. Hastaların demografik, intraoperatif ve derlenme ünitesindeki verileri değerlendirildi. Postoperatif dönemde 7 gün ve 12 saat aralıklarla hastalara Deliryum Değerlendirme Ölçeği uygulandı. Üç grupta deliryum gelişimi karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza sevofluran grubunda 70, desfluran grubunda 70 ve propofol grubunda 70 hasta olmak üzere toplam 210 hasta dahil edildi. 131'i erkek (%62,4), 79'u (%37,6) kadın olan hastaların ortalama yaşları 70,34±5,68 idi. Gruplar arasında demografik özellikler, intraoperatif dönemdeki hemodinamik veriler ve uygulanan tedaviler, opioid tüketimi bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). Derlenme ünitesinde (PACU) vital bulgular, bulantı, kusma ve VAS skorları bakımından gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05). Postoperatif dönemde deliryum gelişme oranı %19,5 olarak gözlemlenirken, ilk 24 saat içinde deliryum gelişme oranı %10,0, ilk 72 saat içinde deliryum gelişme oranı %16,6 olarak gözlemlendi. Deliryum sevofluran kullanılan hastalarda %36,6 oranında gözlemlenirken, desfluran ve propofol kullanılan hastalarda bu oran %31,7 idi ve aralarında anlamlı bir fark bulunmadı (p=0,886) Sonuç: Yaşlı hastalarda anestezi derinliği monitörizasyonu yapılarak uygulanan genel anestezide sevofluran, desfluran veya propofol uygulanmasının deliryum sıklığı üzerine sonuçları benzerdir.
Özet (Çeviri)
Aim: The elderly undergoing surgical operation increases because of advances in healthcare. Elderly patients are more sensitive to the effects of general anesthesia. Postoperative delirium may develop for many reasons after general anesthesia in the elderly. This is a complication associated with prolonged hospital stay and increased cost, as well as a decrease in quality of life in the elderly. In this study, it was aimed to compare the effects of these anesthetic agents on the frequency of delirium in the elderly who received sevoflurane, desflurane and propofol for general anesthesia. Materials and Methods: 65 years and older patients who underwent elective gastrointestinal, colorectal, hepatopancreaticobiliary and vascular surgery under general anesthesia in Ankara University Faculty of Medicine, Department of General Surgery were included in the study. After the BIS (Bispectral Index Monitor, Covidien, Ireland) was applied to the patients to measure the depth of anesthesia, anesthesia induction was provided with propofol. Patients were divided into 3 groups according to the use of sevoflurane, desflurane or propofol in the maintenance of anesthesia. The demographic, intraoperative and recovery unit data of the patients were evaluated. In the postoperative period, the delirium rating scale was applied to the patients at intervals of 7 days and 12 hours. The incidence of delirium was compared in the three groups. Results: A total of 210 patients, 70 in the sevoflurane group, 70 in the desflurane group, and 70 in the propofol group, were included in our study. The mean age of the patients, of which 131 (62.4%) were male and 79 (37.6%) were female, was 70.34±5.68 years. There was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic characteristics, hemodynamic changes in the intraoperative period, treatments applied, and opioid consumption (p>0.05). There was no significant difference between the groups in terms of vital signs, nausea, vomiting and VAS scores in the recovery unit (PACU)(p>0.05).While the rate of delirium development in the postoperative period was 19.5%, the rate of delirium development in the first 24 hours was 10.0%, and the rate of delirium development in the first 72 hours was 16.6%. While delirium was observed at a rate of 36.6% in patients using sevoflurane, this rate was 31.7% in patients using desflurane and propofol, and there was no significant difference between them (p=0.886). Conclusion: The results of the administration of sevoflurane, desflurane or propofol on the frequency of delirium in general anesthesia performed by monitoring the depth of anesthesia in elderly patients are similar.