Şemseddin Sivasi'nin Hallü Me'âkıdi'l-Kava'id isimli eserinde istişhâd
Istishad in Şemseddin Sivási's work entitled Hallü Me'âkidi'l-Kava'id
  1. Tez No: 755157
  2. Yazar: MEHMET RAKİP OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ACAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Şemseddin Sivâsî, Arapça Türkçe ve Farsça olarak dini tasavvufi eserler yazdığı gibi nahiv ilminde de istifadeli eserler kaleme almıştır. Nahiv ilminin kaidelerini ihtiva eden eserlerden birisi de Hallü me'âkıdi'l-kava'id isimli kitabıdır. Sivâsî, söz konusu eserini ele alırken istişhâd kaynaklarından Kur'ân'ı Kerîm'i, hadisi şerifi, Arap şiiri ve Arap nesrinden çok fazla istifade etmiştir. Şemseddin Sivâsî'nin Hallü Me'âkıdi'l-Kava'id İsimli Eserinde İstişhâd adlı tez çalışmamız giriş, üç bölüm ve sonuç faslından meydana gelmektedir. Birinci bölümde; Şemseddin Sivâsî'nin hayatı, ailesi, ahlaki kişiliği, ilmi ve tasavvufi yolculuk serüveni, halifeleri ve eserlerini ele aldık. İkinci bölümde; İstişhâdın lügat ve istilâh anlamı, istişhâdın ortaya çıkışı, istişhâdın önemi ve istişhâdın kaynaklarını açıkladık. Üçüncü bölümde ise; Şemseddin Sivâsî'nin Hallü Me'âkidi'l-Kava'id İsimli Eserinde İstişhâd başlığı altında tezimizin asıl konusunu teşkil eden Şemseddin Sivâsî'nin söz konusu eserinin muhtevası ve istişhâd metodunu inceledik.
Özet (Çeviri)
Semsettin Sivâsî wrote beneficial works in Nahiv science just as he wrote religious and sufistic works in Arabic, Turkish and Persian. One of his books that includes the bases of Nahiv science is Hallü me 'akıdi 'l-kava'id. When Sivâsî was writing his aforementioned work, he benefited from Istishhad resources, which are the Quran, hadith sharifs, Arabic poems and Arabic proses very much. Our thesis, called In Semsettin Sivâsî's work that is entitled Hallü Me 'akıdi'l-Kava 'id Istishhad, consists of introduction, three sections and resolution. In the first section; We discussed Semsettin Sivâsî's life, family, moral personality, his scientific and sufistic journey, his caliphs and works. In the second section, we discussed the dictionary and term meaning of Istishhad, the emergence of Istishhad, the significance of Istishhad, and Istishhad's resources. In the third section; Under the title of Istishad in Şemseddin Sivási's Work entitled Hallü Me'âkidi'l-Kava'id, we examined the content and Istıshhad method of Şemseddin Sivasi's aforementioned work, which constitutes the main subject of our thesis.