Şemseddin Sivasi'nin Zübdetü'l Esrar fi Şerhi Muhtasari'l-Menar adlı eserinin tahlil ve tahkiki
Verification and anlysis of Sivasi's book that named Zubda al-Asrar fi Sharh Muhtasar al-Manar
- Tez No: 89561
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
ÖZET Bu araştırma kısaca Şemseddin Sivasi'nin Zübdetü'l-Esrâr fi Şerhi Muhtasari'l- Menar adlı eserinin tahlil ve tahkikini içermektedir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Fıkıh usûlü ilminin tarihçesi ve kitapları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Şemseddin Sivasi'nin ilmi, edebi, tasavvufı yönü, yetiştirdiği şansiyetler hakkında bilgi verilmiştir. Yine Şemseddin Sivasi'nin eserleri tanıtılmış ve Zübdetü'l-Esrâr' in eserler arasındaki yeri belirtilmiştir. İkinci bölümde Zübdetü'l-Esrâr' in tahlili yapılmıştır; Eserin el yazması nüshalarının karşılaştırılması yapılmıştır. Zübdetü'l-Esrâr telif edilirken üç önemli eserin kaynak kabul edildiği anlaşılmıştır. Bu eserler, ibn Habib (ö.808)'in Muhtasari'l-Menar'ı, en-Nesefı (ö.710)'nin Keşfu'l-Esrâr'ı, ed-Dihlevi (ö.891)'nin İfadatü'l-Envâr'ıdır. Üçüncü bölümde Zübdetü'l-Esrâr'ın Arapça metninin tahkiki yapılmıştır. Tahkik esnasında Muhtasari'l-Menâr metni ile şerhi ayırdetmeye yarayacak bir metin oluşturulmuştur. Muhtasari'l-Menâr'ın metni ek bölümde sunulmuştur. Tahkik yapılırken üç el yazmanın karşılaştırılması yapılmış, ayetlerin numaraları ve hadislerin kaynakları verilmiş, eserde ismi geçen alimler hakkında kısa bilgiler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This investigation contains breafly verification and analysis of Sivasi's book that named Zubda al-Asrar fi Sharh Muhtasar al-Manar. This studying is formed with three chapters.In the entrance chapter has given knowledge about books and history of the methodology of fikh. In the first chapter we have gaved a knowledge about Semsedin Sivasi's aspect of his knowledge, literary, mystic and persons who educated by him. Also Sivasi's books have made known and position of Zubda al-Asrar has stated the among his other books. The second chapter has contained analysis of Zubda al-Asrar and also manuscripts copies of this book has compared. While Zubda al-Asrar was doing compile has been used three important the manuscripts sources. These are Ibn Habib's (d.808) Muhtasar al-Manar, an-Nasafi's ( d. 710) Kashf al-Asrar, ad-Dihlevi's (d. 891) Ifada al-Anvar. At the third chapter, Arabic text of Zubda al-Asrar has verified the text of Muhtasar al-Manar has represented in the appendix; while has been investigated the text, has formed a text which distingushing the text of Muhtasar al- Manar and it's explanation; and three manuscripts copies have compared and has given the numbers of verses of the Qoran and the sources of the tradition (Hadith). We have gaved shortly knowledge about scholars. Who has written their names in the book.