Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinde Prens Muhammed bin Selman Dönemi
Relations between Turkey and Saudi Arabia in Period of Prince Mohammed bin Selman
- Tez No: 755380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin günümüzdeki seyrinin ele alındığı bu çalışmada ikili ilişkilere konu olan sorunlar başlıklar halinde incelenmiştir. Yapılan bütün analizlerde iki ülkenin söz konusu sorunlara bakış açıları, sahip oldukları kimliksel özelliklere (devletin ve hükümetin yapısı, tarihsel geçmişi ve tarih boyunca geçirdiği dönüşümlerin dış politika icrasına yansıması vs.) temellendirilmiş ve meseleler arasındaki bağlantılar irdelenmeye çalışılmıştır. Hepsinden önce ise, yapılan analizler açısından temel dayanak noktası teşkil ettiğinden mütevellit, iki ülkenin geçtiğimiz yüzyılda geçirdiği dönüşümler ve ikili ilişkilerin aynı dönemde nasıl bir çizgide seyrettiğinin izahına ihtiyaç duyulmuştur. Sonuç olarak, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın söz sahibi olduğu Suudi Arabistan'ın bölgesel ve Türkiye siyasetinin karakteristik özellikleri hakkında önemli sonuçlar elde edilmiş ve ikili ilişkilerin son yıllarda geçirdiği dönüşüm anlamlandırılmaya çalışılmıştır. En nihayetinde, Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin hem geçmişte hem de günümüzde ekonomik çıkarlar ile kimliksel çıkarlar arasında zemin bulan çelişkilere sahne olduğu sonucuyla karşılaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with the current course of Turkey-Saudi Arabia relations, the problems that are the subject of bilateral relations are examined under the titles. In all the analyzes made, the perspectives of the two countries on the aforementioned problems were based on their identity characteristics (the structure of the state and the government, its historical background and the reflection of the transformations it went through throughout history on foreign policy execution, etc.) and the connections between the issues were tried to be examined. First of all, it was necessary to explain the transformations that the two countries went through in the last century and how the bilateral relations followed in the same period, since it constitutes the mainstay of the analysis. As a result, important results have been obtained about the characteristics of the regional and Turkish politics of Saudi Arabia, where Crown Prince Mohammed bin Salman has a say, and the transformation of bilateral relations in recent years has been tried to be understood. Ultimately, it was concluded that Turkey-Saudi Arabia relations were the scene of contradictions that found ground between economic interests and identity interests both in the past and today.