Felsefe olarak film: Japon animelerinde Yin Yang felsefesi
Film as philosophy: Yin Yang philosophy in Japanese animes
- Tez No: 755465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA NACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Philosophy, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Son yıllarda film ve felsefe ilişkisiyle ilgili yapılan çalışmalarda bir artış olduğu görülmektedir. Bunun en önemli nedeni ise film yaratıcılarının ve film filozoflarının felsefi düşünceleri ve kavramları filmlerle sentezleme eğilimleri olmuştur. Filmlerin felsefi tanım ve kavramlarla sentezlenmesi, film dilinin ve sinematik anlatımın derinleşmesine katkıda bulunmuştur. Fakat bazı filmlerin felsefi düşünceyi işleyebilmesindeki yetkinliğinin diğerlerinden daha üstün olması, onların düşünce üreten bir konumda olup olamayacakları sorunsalını da beraberinde getirmiştir. Film-felsefe ilişkisinde spesifik olarak film ve türevlerinin felsefi bir düşünce üretip üretemeyeceklerine odaklanan“felsefe olarak film”tartışması bu çalışmanın kuramsal zeminini oluşturmaktadır. Bu çerçevede yürütülen çalışmada, Japon Animelerinden Yoshihiro Togashi'nin eseri Hunter X Hunter (2011)'ın, Koyoharu Gotōge'nin eseri Kimetsu No Yaiba (2019)'nın, Masashi Kishimoto'nun eseri Naruto-Naruto Shippūden (2002-2017)'in ve son olarak Yūki Tabata'nın eseri Black Clover (2017)'ın, sinematik olarak felsefi bir düşünce veya argüman üretip üretmediği sorgulanmaktadır. Çalışmanın ana iddiası, söz konusu animelerin Yin Yang felsefesi zemininde özgün ya da yinelenen felsefi tanımlama ve yorumlamalar yaparak bunu gerçekleştirdiği yönündedir. Bununla birlikte Yin Yang felsefesine örtük veya açık olarak atıf yaptığı saptanan bu animeler, Amaçlı Örneklem Yöntemi ile çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmanın kuramsal zemini olan“felsefe olarak film”tartışması detaylı biçimde ele alınmaya çalışılmış, ayrıca burada yapılan itirazlar ve savunmalardan edinilen veriler ışığında film diline yönelik felsefi analiz biçimleri geliştirilmeye çalışılmıştır. İçerikten ziyade film diline yönelik bir kılavuz sağlaması amacıyla geliştirilen bu felsefi analiz biçimleri Japon Animeleri çalışılırken bir metot olarak kullanılmıştır. Analizler sonucunda Animelerden üçünün kendi sinematik üsluplarıyla felsefi tanımlamalar ve yorumlamalar yapabildikleri ve bazı örtük-açık argümanlar sunabildikleri görülmektedir. Bu örtük-açık argümanlar, tanımlama ve yorumlamalar üçüncü bölümde felsefi arka plan olarak yer verilen Yin Yang felsefesi üzerinden doğrulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been seen that there has been an increase in the studies on the relationship between film and philosophy. The most important reason for this issue has been the tendency of film creators and film philosophers to synthesize philosophical ideas and concepts with films. The synthesis of films with philosophical definitions and concepts has contributed to the deepening of film language and cinematic expression. But the fact that the ability of some films in processing philosophical thought is outstanding to others, also has brought with it the question of whether they can be in a position to produce thoughts. In the relationship between film and philosophy, the discussion of“film as philosophy”, which focuses specifically on whether film and its derivatives can produce a philosophical thought, constitutes the theoretical basis of this study. In this context, it is questioned whether Hunter X Hunter (2011) by Yoshihiro Togashi, Kimetsu No Yaiba (2019) by Koyoharu Gotōge, Naruto-Naruto Shippūden (2002-2017) by Masashi Kishimoto, and finally Black Clover (2017) by Yūki Tabata from Japanese Animes produce a philosophical idea or argument cinematically. The main claim of the study is that the animes in question accomplish this by making original or repeated philosophical definitions and interpretations on the basis of Yin Yang philosophy. However, these animes, which were found to refer implicitly or explicitly to the Yin Yang philosophy, were included in the study with the Purposeful Sampling Method. The discussion of“film as philosophy”, which is the theoretical basis of the study, was tried to be discussed in detail, and in the light of the data obtained from the objections and defenses made here, philosophical forms of analysis for film language were tried to be developed. These forms of philosophical analysis, which were developed to provide a guide to the language of film rather than content, were used as a method when studying Japanese Animes. As a result of the analysis, it is seen that three of the anime are able to make philosophical definitions and interpretations with their own cinematic styles and to present some implicit and explicit arguments. These implicit-explicit arguments, definitions and interpretations are tried to be verified through the philosophy of Yin Yang, which is included as a philosophical background in the third chapter.