Unreal Engine oyun motorunda film yapımı ve Tekinsiz Vadi kavramının incelenmesi
Filmmaking in Unreal Engine and studying of the Uncanny Valley concept
  1. Tez No: 836786
  2. Yazar: ENGİN DENİZ ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. SEFA ÇELİKSAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Japon robotik bilim profesörü Masahiro Mori, 1970 yılında, Energy isimli bir Japon dergisinde o dönem dikkat çekmeyen bir makale yayınladı. Masahiro Mori'nin, Tekinsiz Vadi olarak ortaya koyduğu kavram günümüzde ilgi çekici biçimde tartışılmaktadır. Tekinsiz Vadi kavramı; insanın, insana oldukça benzeyen nesnelerle karşılaşmasında farkına vardığı yapay davranışlar sonucu hissettiği ürkütücü duyguları tanımlamaktadır. Böylece insan nesneye yakınlık duygusunu kaybederek, tanımladığı vadiye düşmektedir. Unreal Engine oyun motoru, getirdiği yenilikler sonucu sadece dijital oyun yapım standartlarını yenilikçi biçimde yükseltmeyle kalmayıp canlandırma sineması ve film yapımını da etkilemektedir. Unreal Engine 5 sürümünün içerdiği bu yeniliklerden konuyla ilgili olan, MetaHuman Cretor ve Sanal Yapım uygulamaları, dijital oyun ve film yapımında yeni bir vadiye girildiğini göstermektedir. Bu tez kapsamında; Masahiro Mori'nin, Tekinsiz Vadi varsayımını insanın gerçekçi robotlarla karşılaşmasında yaşanan problemlerin, kültürel, tarihsel, felsefi bir arka planı olduğu savunmasından yola çıkılarak toplumsal bilinçle ilgili olduğu sonucuna varılmaktadır. Çalışmanın amacı; Epic Games'in geliştirdiği Unreal Engine oyun motoru uygulamalarının, varsayımla ilişkisini kurmaktadır. Bu yaklaşım ve ilişkileri belirlemek amacıyla, ilk olarak, kültürel, tarihsel, felsefi bağlam araştırılmış kavram ilişkisi kurulmuştur. Sonrasında Unreal Engine oyun motorunun dijital varlıklar ve metaevrenler oluşturma yönünde geliştirdiği teknoestetik önerilerin; film yapımını teknolojik bir deneyime dönüştürdüğü yaklaşımı incelenmiştir. İncelenen bu deneyim, tezdeki yaklaşıma göre; golem mitinden başlanarak dijital golemin oluşturulmasına kadar gelinen sürecin, güncel olan son basamaklarından biridir. Bu çalışmada; Tekinsiz Vadi varsayımının bir kavram olarak genişletilmesi amaçlanarak, yöntemlerin karıştırılması benimsenmiş, eleştirel gerçekçiliğin önerileriyle araştırma tasarımı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In 1970, Masahiro Mori, a Japanese professor of robotics, published a littlenoticed article in a Japanese magazine called Energy. Today, Masahiro Mori's concept of the Uncanny Valley is being discussed in an interesting way. The concept of the Uncanny Valley describes the uncanny feelings that people feel as a result of the artificial behaviour they notice when they encounter objects that are very similar to humans. As a result, the person loses the sense of closeness to the object and falls into the valley it defines. The innovations brought by the Unreal Engine game engine not only innovatively raise the standards of digital game production, but also influence animated cinema and film production. MetaHuman Cretor and Virtual Production applications, which are relevant to the subject of these innovations included in the Unreal Engine 5 version, show that a new valley has entered in digital game and film production. Within the framework of this thesis; Masahiro Mori's assumption of the Uncanny Valley is concluded to be related to social consciousness, based on the defence that the problems experienced in the encounter of humans with realistic robots have a cultural, historical and philosophical background. The aim of the study is to establish the relationship between the applications of the Unreal Engine developed by Epic Games and the hypothesis. In order to determine these approaches and relationships, the cultural, historical and philosophical context is first examined and the conceptual relationship is established. It then examines how the techno-aesthetic proposals developed by the Unreal Engine game engine to create digital entities and meta-universes transform filmmaking into a technological experience. According to the approach of the thesis, this experience is one of the last steps in the process from the golem myth to the creation of the digital golem. In this study; with the aim of expanding the Uncanny Valley hypothesis as a concept, the mix of methods was adopted and the research design was created with the suggestions of critical realism.