Genç yetişkinlerde çocukluk çağı örselenme yaşantıları ile erken dönem uyumsuz şemaları, benlik saygısı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between childhood abuse experiences and early maladaptive schemes, self-esteem and life satisfaction in young adults
- Tez No: 755504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı; çocukluk çağı örselenme yaşantıları, erken dönem uyumsuz şemaları, benlik saygısı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini İstanbul ilindeki çeşitli üniversitelerde öğrenim görmekte olan 18-65 yaş aralığındaki lisans ve yüksek lisans öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini gönüllülük ilkesine göre kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen, 18-65 yaş aralığındaki 352 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada örneklem büyüklüğü %95 güven aralığında, ± %5 örnekleme hata payıyla hesaplanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla katılımcılara“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”,“Çocukluk Dönemi Örselenme Ölçeği”,“Young Şema Ölçeği Kısa Formu”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”verilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 25 (Statistical Package fort he Social Sciences) programı kullanılmıştır. Araştırmada bağımsız örneklem t testi, Mann-Whitney U ve Levene testleri kullanılmıştır. Ölçekler arası korelasyonda Pearson çarpım-moment korelasyonu kullanılmıştır. Ölçekler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunduğu durumlarda birden fazla bağımsız değişkenin modele alındığı çoklu doğrusal regresyon modeli bağımlı değişken üzerindeki etkiyi belirlemek için kurulmuştur. Araştırmanın sonucunda yaşam doyumunun, zedelenmiş otonomi şemasının ve duygusal ihmalin, benlik saygısının önemli birer yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın bulguları tartışılmış ve literatürdeki ilgili çalışmalar ışığında alternatif açıklamalar yapılmış, sınırlılıklar ve daha ileri araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between childhood abuse experiences, early maladaptive schemas, self-esteem and life satisfaction. The population of the research consisted of undergraduate and graduate students, aged between 18-65, studying at various universities in Istanbul. The sample of the study consisted of 352 participants between the ages of 18-65, selected by convenience sampling method according to the principle of voluntariness. In the study, the sample size was calculated with a 95% confidence interval, with a sampling error of ± 5%.“Sociodemographic Information Form”,“Childhood Trauma Questionnaire Short Form”,“Young Schema Scale Short Form”,“Rosenberg Self-Esteem Scale”,“Life Satisfaction Scale”were given to the participants in order to collect data in the study. SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used in the analysis of the data. Unpaired t test, Mann-Whitney U and Levene tests were used in the study. Pearson product-moment correlation was used for inter-scale correlation. In cases where there was a statistically significant relationship between the scales, the multiple linear regression model, in which more than one independent variable was modelled, was established to determine the effect on the dependent variable. The result of the study has been concluded that life satisfaction, impaired autonomy schema and emotional neglect are important predictors of self-esteem. The findings of the study were discussed and alternative explanations were made in the light of relevant studies in the literature, limitations and suggestions for further research were presented.