Çocukluk dönemi örselenme yaşantılarının yetişkin bağlanma stilleri ve Tanrı'ya bağlanma stilleri üzerindeki etkisi
The effect of childhood brush experiences on adult attachment styles and attachment to god
- Tez No: 741210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çocuğa yönelik istismar geçmişten günümüze devam eden toplumsal bir problemdir. İstismar, çocuğu fiziksel olarak etkilediği gibi ruhsal olarak da etkilemektedir. Çocukluk dönemi bağlanma kalıpları ise kişinin bağlanacağı figürlerle olan etkileşimi şekillendirmede önemli bir etkendir. Kişinin çocukluk döneminde örselenmeye maruz kalması, yetişkinlik döneminde tanrıya karşı bağlanma davranışlarını oluşturmada etkilediği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, yetişkinlerin çocukluk dönemine ait anımsadıkları örselenme yaşantılarının, yetişkinlik dönemi Tanrı'ya bağlanma düzeyleri ile ilişkili midir? sorusuna cevap aranmasıdır. Bununla birlikte demografik değişkenlere göre (yaş, cinsiyet, eğitim durumu), araştırmanın temel değişkenleri (örselenme yaşantıları, yetişkinlik dönemi bağlanma stilleri, Tanrı'ya bağlanma stilleri) arasında ilişkinin ya da farklılaşmanın olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan 18-35 yaş aralığındaki genç yetişkinler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi 411 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan ölçekler, internet ortamına aktarılmış ve katılımcılar ile online ortamda paylaşılmıştır. Araştırmada 1994 yılında Bernstein ve arkadaşları tarafından hazırlanan ve Türkçe uyarlaması 1999 yılında Aslan ve Alparslan tarafından yapılan 'Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Ölçeği', 2016 yılında Erzen tarafından yapılan 'Üç Boyutlu Yetişkin Bağlanma Stilleri Ölçeği', 2005 yılında Beck ve arkadaşları tarafından oluşturulan ve Türkçe uyarlaması 2012 yılında Subaşı tarafından yapılan 'Tanrı'ya Bağlanma Envanteri' kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, çocukluk dönemi örselenme yaşantıları ile tanrıya bağlanma stilleri arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif bir ilişki bulunmuştur. Çocukluk dönemi örselenme yaşantıları düzeyi, yetişkin bağlanma stilleri ve tanrıya bağlanma stilleri demografik değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Ulaşılan sonuçlar bulgular kısmında detaylı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Child abuse is a social problem that continues from the past to the present. Abuse affects the child mentally as well as physically. Childhood attachment patterns are an important factor in shaping the interaction with the figures to which a person will be attached. It is thought that an individual's exposure to trauma in childhood affects the formation of attachment behaviors towards God in adulthood. The purpose of this research is to question if the traumatic experiences that adults remember from their childhood related to their level of attachment to God in adulthood or not. In addition, it is to examine whether there is a relationship or differentiation between the main variables of the research (traumatic experiences, adult attachment styles, God attachment styles) according to demographic variables (age, gender, educational status). The population of the research consists of young adults between the ages of 18-35 living in Turkey. The research sample consists of 411 people. The scales used in the research were transferred to the internet and shared with the participants online. In the research, 'Childhood Abuse Experiences Scale', which was created by Bernstein et al. in 1994 and its Turkish adapted by Aslan and Alparslan in 1999, was used in the study. In addition 'Three-Dimensional Adult Attachment Styles Scale' which was created by Erzen in 2016. Finally the 'Attachment to God Inventory', which was created Beck et al. in 2005 and adapted into Turkish by Subaşı in 2012, was used. As a result of the study, a statistically significant negative relationship was found between childhood traumatic experiences and attachment styles to God. The level of childhood traumatic experiences, adult attachment styles and God attachment styles show statistically significant differences according to demographic variables. The results are given in detail in the findings section.