Muhasebe meslek mensuplarında duygusal emek ve örgütsel bağlılığın ilişkisi; Bayburt, Gümüşhane illerinde bir araştırma
The relationship of emotional labor and organizational commitment in accounting professionals; A research in Bayburt, Gümüşhane
- Tez No: 755597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİRIZA AĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde artan farkındalık ve rekabet neticesinde sektörlerde insanı öncül kılan yeni düzenlemeler geliştirilmiştir. İnsanı ön planda tutan bu düzenlemelerde çalışanların en etkili ve verimli şekilde iş gerçekleştirmesinin psikolojik temelli düşüncelerinden kaynaklanacağı varsayılmıştır. Duygusal emek, çalışanın örgütle veya müşteri ile ilişkisinde örgüt kuralları çerçevesinde duygularının değişim göstermesinin beklenmesi, çalışanın duygusal olarak da çaba göstermesini içer. Bununla beraber örgütsel bağlılık neticesinde çalışanın mensubu bulunduğu örgütte karşı aidiyet duygusunu hissetmesi veya örgütte devam etme fikrini duygu temelli, zorundalık temelli ve ahlaki temelli boyutlarda etkiler. Muhasebe meslek mensupları yapmış oldukları iş ve mensubu örgüte karşı sorumlulukları neticesinde, duygusal emek ve örgütsel bağlılık faktörlerinden etkilenecektirler. Bu çalışmanın amacı, duygusal emek ve örgütsel bağlılığın muhasebe meslek mensupları üzerindeki ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın evrenini; Bayburt, Gümüşhane illerinde SMMO'na kayıtlı 31 muhasebe meslek mensubu oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında demografik özelliklerini içeren 8 soruluk anket formu,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve ”Duygusal Emek Ölçeği" kullanılmıştır. Anket çalışması sonucunda ortaya çıkan veriler IBM SPSS Statistic 25 paket programında çözümlenmiş, çalışmada C. Alpha, Shapiro-Wilk testi, Mann Whitney U testi, Kruskal- Wallis Testi ve Korelasyon analizlerine başvurulmuştur. Analizler sonucunda duygusal emek ve örgütsel bağlılık arasında istatistiksel olarak anlamlılık olmadığı elde edilmiştir. Duygusal emek alt boyutlarını oluşturan yüzeysel davranış, derin davranış ve samimi davranış ile örgütsel bağlılık alt boyutları olan duygusal bağlılık devam bağlılığı ve normatif bağlılık arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen analiz neticesinde, sadece samimi davranış boyutu ile devam bağlılığı boyutu arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Diğer alt boyutlar arasında pozitif ya da negatif yönlü ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of increasing awareness and competition, new regulations have been developed that make people a pioneer in the sectors. In these arrangements that give priority to people, it has defaulted that the most effective and efficient work of the employees will be due to their psychologically based thoughts. Emotional labor includes the expectation of the employee's feelings to change within the frame of the rules of the organization in their relationship with the organization or the customer, and the employees to make an effort emotionally. However, as a result of organizational commitment, the employee's feeling of belonging to the organization she is a member of or the idea of continuing in the organization affects emotion-based, obligation-based and moral-based dimensions. Accountants are affected by emotional labor and organizational commitment factors as a result of their work done and their responsibilities to the organization. This study aims to reveal the relatıonshıp of emotional labor and organizational commitment on accounting professionals. It consists of 31 professional accountants SMMO in the provinces of Bayburt and Gümüşhane the population of the study. Data of the study a 8-question questionnaire containing the demographic characteristics of the participants, Organizational Commitment, and Emotional Labour Scales have been used to collect. The resulting data have been analyzed via the IBM SPSS Statistics 25 software and C. Alpha, Shapiro-Wilk test, Mann Whitney U test, Kruskal- Wallis test, Correlation analyses have been utilized. Analyses showed found that there hasn't been statistical significance between emotional labor and organizational commitment. As a result of the correlation analysis carried out to determine the relationships between surface acting, deep acting, and genuine acting, which are the sub-dimensions of emotional labor, and emotional commitment, affective commitment, continuance commitment, and normative commitment, which are organizational commitment sub-dimensions, a positive relationship genuine acting was determined only between the sincere behavior dimension and the continuance commitment dimension. The relationships in observed to be neither positive nor negative in other sub-dimensions.