Kırsal bir bölgede yaşayan bireylerin COVİD-19 salgınına yönelik korku ve anksiyeteleri ile salgına yönelik belirsizlik algıları
Fear and anxiety of individuals living in A rural region aganist the COVİD-19 and perceptions of uncertainty regarding the pandemic
- Tez No: 755614
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kırsal bir bölgede yaşayan bireylerin Covid-19 salgınına yönelik korku ve anksiyeteleri ile salgına yönelik farkındalıklarını incelemektir. Materyal ve Metod: Bu araştırma ilişki arayan tanımlayıcı tipte, 20 Şubat-30 Mart 2022 tarihleri arasında Samsun'un Asarcık ilçesinde yaşayan 398 bireyle yapılmıştır. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Beck Anksiyete Ölçeği”,“Salgın Hastalık Belirsizlik Formu”,“Covid-19 Salgını Korku Formu”kullanılarak Google Formlar üzerinden e-anket yoluyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, standart sapma, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Dunn testleri ve Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için gerekli etik kurul ve kurum izinleri alınmıştır. Bulgular: Araştırmada bireylerin yaş ortalamasının 31.9, %72.4'ünün kadın, %53.5'inin evli, %50.2'sinin üniversite ve üzeri mezunu, %55.8'inin çalışmadığı ve %55.5'inin gelirinin giderine denk olduğu bulunmuştur. Katılımcıların %77.9'unun Covid-19 ile ilgili gelişmeleri televizyondan takip ettiği ve %69.6'sının salgın öncesi hayatını özlediği bulunmuştur. Katılımcıların %74.4'ü evde kaldığı süreçte dışarı çıkamamakta en çok zorlandığını belirtmişken %46.7'si salgını sürecinde en fazla koruyucu malzemeye ihtiyaç duymuştur. Katılımcıların %94'ünün sosyal mesafeye dikkat ettiği, %95.7'sinin evden dışarı çıkarken maske taktığı, %80.2'sinin bahçede, iş yerinde ya da ev dışı herhangi bir yerde çalışırken maske taktığı, %90.2'sinin Covid-19 sürecinde el yıkama alışkanlığında değişiklik olduğu bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların %68.1'i Covid-19 hakkında yeterince bilgiye sahip olduğunu belirtmiştir. Covid-19 salgını sürecinde yaşanılan anksiyete puanı ortalaması 12.9 ± 10.9; salgın hastalık belirsizlik puanı ortalaması 85.2 ± 20.1 olarak elde edilmiştir. Sonuç: Çalışmada bireyler en çok salgın öncesi hayatlarını özlemekte, salgın nedeniyle evde kaldıkları süreçte en çok dışarı çıkamamakta zorlanmakta ve en çok koruyucu malzemeye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu durumlar sebebiyle bireyler orta düzeyde korku, anksiyete ve salgına yönelik belirsizlik hissetmektedirler. Bireylerin farkındalıkları orta düzeydedir. Bu sonuçlar çerçevesinde bireylere baş etme yöntemleri ile ilgili eğitimler verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the fear and anxiety of individuals living in a rural area about the Covid-19 epidemic and their awareness of the epidemic. Materials and Methods: This research was carried out with descriptive type looking for a relationship, with 398 individuals living in the Asarcık district of Samsun between February 20 and March 30, 2022. Research data were collected using“Personal Information Form”,“Beck Anxiety Inventory”,“Epidemic Disease Uncertainty Form”,“Covid-19 Pandemic Fear Form”. Percentage, mean, standard deviation, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Dunn tests and correlation analyzes were used to evaluate the data. Necessary institutional permissions were obtained in order to carry out the study. Results: In the study, the average age of the individuals was 31.9%, 72.4% were female, 53.5% were married, 50.2% were university graduates, 55.8% were not working, and 55.5% had income. found to be equivalent to the cost. It was found that 77.9% of the participants followed the developments regarding Covid-19 on television and 69.6% missed their pre-epidemic life. While 74.4% of the participants stated that they had the most difficulty in going out while staying at home, 46.7% of them needed the most protective materials during the epidemic. 94% of the participants pay attention to social distance, 95.7% wear masks when leaving the house, 80.2% wear masks while working in the garden, at work or anywhere outside the home, 90.2% of them are infected with Covid-19. It was found that there was a change in hand washing habits during the -19 process. In addition, 68.1% of the participants stated that they had enough information about Covid-19. The average anxiety score was 12.9; epidemic uncertainty score mean 85.2; The Covid 19 epidemic fear score average was obtained as 25.2. Conclusion: In the study, individuals miss their pre-epidemic life the most, have difficulty in being able to go out the most during their stay at home due to the epidemic, and need protective materials the most. Due to these situations, individuals feel moderate fear, anxiety and uncertainty about the epidemic. Individuals have a medium level of awareness. Within the framework of these results, it can be suggested that individuals be given training on coping methods.