Kırsal alanda yaşayan hipertansiyonlu bireylerin ilaç tedavisine uyum özetkililik düzeyleri
Hypertensive individuals's medication adherence self efficacy level in rural population
- Tez No: 440465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma; kırsal alanda hipertansiyon tanısı almış bireylerin ilaç tedavisine uyum özetkililik düzeylerinin ve bu düzeyin bazı sosyodemografik, sağlık ve hastalık özelliklerine göre değişip değişmediğinin belirlenmesi amacına yönelik olarak tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kırsal bölgede bir hastanenin Kardiyoloji Polikliniğine başvuran hipertansiyon tanısı alan 235 birey oluşturmuştur. Araştırma verileri Aralık 2015-Şubat 2016 tarihi itibari ile polikliniğe gelen hastalardan toplanmıştır. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan“Anket Formu ”, ve“İlaca Bağlılık/Uyum Öz-Etkililik Ölçeği”kullanılmıştır Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Bağımsız değişkenlerin analizinde t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Farklılığın tespit edilmesinde Tukey HSD testinden yararlanılmıştır. Veriler tabloda gösterilirken sayısal veriler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapmadan yararlanılmıştır. Anlamlılık p0.05), birlikte yaşadığı kişiler değişkeninde anlamlılık tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study has been done in a descriptive way in order to determine if the compliance feature level to drug treatment of the individuals who were diagnosed with hypertension and living in rural areas change according to some socio-demographic, health and illness features. The study group consisted of 235 individuals diagnosed with hypertension who visited the cardiology polyclinic of a hospital in a rural area. The data were collected from the patients who visited between December 2015 and February 2016. The study used“the Questionnaire”and“the Medication Commitment/Adherence Self-Efficacy Scale”prepared by the researcher. The data were collected using the method of face to face interviews. One-way ANOVA and t-test were used in the analysis of the independent variables. Tukey HSD test was utilized in determining the difference. Numbers, percentages and standard deviations were utilized for showing the data on the table. "p0.05), while the variable regarding the people participants lived with showed differences (p0.05).