Circle unknown: A personal account of game appropriation
Meçhul çember: Oyun kendileme üzerine bir şahsi hikaye
- Tez No: 755634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez XCOM serisinden oyun anlatılarını analiz ederek oyun kendileme kavramını anlamayı amaçlamaktadır. Mevcut literatürde oyun kendileme tanımı üzerine bir inceleme gerçekleştirilmiş ve söz konusu literatür incelemesine dayanarak, oyun kendileme konseptini üç kategorili bir yaklaşımla sınıflandıran kavramsal bir çerçeve önerilmiştir. Oyun kendileme deneyiminin ayrıntılı bir tanımını sağlamak üzere bir analitik yöntem biçimi olarak şahsi hikayeden faydalanılmıştır. Özgün ve kişiselleştirilmiş bir deneyim olan kendileme kavramı, alışılagelmiş oyun normlarını yeniden tanımlayarak oyuncu ile tasarımcı arasındaki çizgiyi bulanıklaştırabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand game appropriation through an analysis of game retellings based on the XCOM franchise. A review of existing literature on the definition of game appropriation is provided and based on the literature review, a conceptual framework classifying game appropriation in a three-category approach is suggested. Personal account as a form of analytical method was used to provide a detailed description of the game appropriation experience. Appropriation is a unique, personalized experience so powerful that it can redefine games as we know them, blurring the line between player and designer.