Kırkyama konfeti tekniğiyle sürdürülebilir tekstil ve moda taasarımında yeni yaklaşımlar
New approaches in sustainable textile and fashion design with patchwork confetti technique
- Tez No: 755635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEN GEYİK DEĞERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Giyim sektörü üretim ve tüketimin çok hızlı gerçekleştiği sanayi dallarındandır. Üretimin ve tüketimin çok hızlı gerçekleşmesi nedeniyle sürdürülebilir moda çözümleri üretilmekte ancak aşırı tüketim hızı yavaşlamaktadır. Araştırma hızlı moda ile boyutları büyüyen moda endüstrisi artıklarını atık olarak azaltma amacını hedeflemektedir. Giyim sanayisinde atıklar tüketici öncesi ve tüketici sonrası atıklar şeklindedir. Bu araştırmada üretim sırasında oluşan tekstil atıklardan olan kesim atıkları üzerinde çalışılmaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde araştırmanın amacı, konusu, önemi ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümünde sürdürülebilirlik kavramları ve kırkyama ilişkisi açıklanmaktadır. Sürdürülebilirlik açısından atıkların durumu ve atık yönetimi konuları ele alınarak sıfır atıkla ilgili mevcut tasarımlar incelenmiştir. Üretim sırasında kesim atıkları pastal planında kalıplar arasında bulunan boşluklardan, pastal başlarından ya da defolu kumaşlardan meydana gelmektedir. Literatür araştırmaları sonucunda kesim atıklarından ana malzeme geliştirme alanında, kesim atıklarının doğrudan bir giyside kullanıldığı tasarımların çok sınırlı olduğu görülmektedir. Araştırma alandaki bu boşluğa öneri olarak sunulmaktadır. Araştırmada pastal kesim atığı haline gelen kumaşlarla tekstil ana malzemesi tasarlanarak giysi tasarımları yapılmaktadır. Tasarımlarda parçalar sıfır atık moda tasarımı yöntemlerinden biri olarak da tanımlanabilecek kırkyama konfeti tekniği ile birleştirilmektedir. Sonuç olarak araştırmada moda alanında sürdürülebilirliği yaygınlaştırmak için sıfır atık yaklaşımıyla inovatif açılım sağlamak amaçlanmakta ve giysi tasarımları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The clothing sector is one of the branches of industry where production and consumption occur very quickly. Because production and consumption occur very quickly, sustainable fashion solutions are produced, but the excessive consumption rate is slowing down. The research aims to reduce the leftovers of the fashion industry, which is growing with fast fashion, as waste. In the clothing industry, waste is in the form of pre-consumer and post-consumer waste. In this research, cutting waste, which is one of the textile wastes formed during production, is studied. In the first part of the research, the purpose, subject, importance and method of the research are explained. In the second part, the concepts of sustainability and the relationship between kırkyama are explained. In terms of sustainability, the status of waste and waste management issues were discussed and existing designs related to zero waste were examined. During production, cutting waste consists of gaps between the patterns in the cutting plan, cutting heads or decayed fabrics. As a result of literature research, it is observed that in the field of developing the main material from cutting waste, designs in which cutting waste is used directly in a garment are extremely limited. The research is presented as a suggestion to this gap in the field. In the research, clothing designs are made by designing textile main material with fabrics that become pastel cutting waste. In the designs, the pieces are combined with the kırkyama confetti technique, which can also be defined as one of the zero waste fashion design methods. As a result, in the research, it is aimed to provide an innovative opening with a zero-waste approach to spread sustainability in the field of fashion and clothing designs are proposed.