Evli bireylerde bağlanma boyutları ve benlik saygısının aldatma eğilimini yordayıcı etkisi
The predictive effect of attachment dimensions and self-esteem on the infidelity tendency i̇n married individuals
  1. Tez No: 755773
  2. Yazar: MİNEL TUĞÇE YONAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, bağlanma boyutlarını (kaygılı ve kaçıngan bağlanma) ve benlik saygısının aldatma eğilimini yordayıcı etkisini araştırmaktır. Araştırmada, katılımcı olmayı gönüllü olarak kabul eden 302 evli bireye Demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YIYE II), Aldatma Eğilimi Ölçeği (AEÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) uygulanmıştır. Bağlanma boyutları ve benlik saygısının aldatma eğilimini yordayıcı etkisini test etmek için hiyerarşik regresyon analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, mevcut örneklem üzerinde bağlanma stilleri ve benlik saygısının aldatma eğilimi ile arasında anlamlı bir ilişkinin bulunduğu görülmüştür. Yapılan analizler, kaygılı- kaçıngan bağlanmanın ve benlik saygısının aldatma eğilimini yordadığını; kaçıngan bağlanma ile aldatma eğilimi arasında pozitif yönde anlamlı ilişki varken kaçıngan bağlanma ve benlik saygısı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu, kaygılı bağlanması yüksek olan bireylerin benlik saygısı ve aldatma eğilimlerinin yüksek bulunduğu ve benlik saygısı ile aldatma eğilimi arasında negatif yönde anlamlı bir ilişkinin varlığını ortaya koymuştur. Bulgular, bağlanma stilleri ve benlik saygısının aldatma eğilimi üzerinde yordayıcı etkisi olduğunu ve önemini vurgulamıştır. Araştırmanın bulguları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate attachment dimensions (anxious attachment and avoidant attachment) and the predictive effect of self-esteem on the tendency to infidelity. In the study, the Demographic Information Form, the Experiences in Close Relationships Inventory-II (YIYE II), the Propensity to Infidelity Scale (AES) and the Rosenberg Self-Esteem Scale (RSS) were applied to 302 married individuals who voluntarily agreed to participate. Hierarchical regression analysis method was used to test the predictive effect of attachment dimensions and self-esteem on the tendency to infidelity. According to the results of the study, it was observed that there was a significant relationship between attachment styles and self-esteem and the tendency to infidelity in the current sample. The analyzes showed that anxious-avoidant attachment and self-esteem predicted the tendency to infidelity; While there is a positive significant relationship between avoidant attachment and tendency to infidelity, there is a negative significant relationship between avoidant attachment and self-esteem, individuals with high anxious attachment have high self-esteem and tendency to infidelity, and there is a negative significant relationship between self-esteem and tendency to infidelity has revealed. The findings emphasized that attachment styles and self-esteem have a predictive effect on the tendency to infidelity and its importance. The results of the study were discussed within the framework of the relevant literature.