Orta güney (Konya, Kayseri, Niğde) bölgesinde yaşayan kırsal gençlerin göç davranışları ve tarımda kalma eğilimlerinin belirlenmesi
Determining the migration behaviors of rural youth living in the south central (Konya, Kayseri, Ni̇ğde) region and the tendencies to stay in agriculture
  1. Tez No: 755796
  2. Yazar: MELİKE TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİSTAN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Orta güney bölgesi kırsalında yaşayan gençlerin, farklı bir yere göç etme düşüncelerinin olup olmadığı ve tarımda kalma eğilimleri araştırılmıştır. Bu çerçevede, bölgedeki kırsal gençlerin kırsal alandan beklentileri, tarıma bakış açıları, göç niyetleri, nedenleri ve davranışları incelenmiştir. Gençlerin aynı zamanda yaşadıkları hanelere ait sosyo-ekonomik yapı araştırılarak gençlerin ebeveynlerinin tarıma ve göçe bakış açıları da incelenmiş ve gençlerin göç davranışlarına etkisi belirlenmiştir. Çalışmanın alansal kapsamında Konya, Kayseri ve Niğde illeri yer almaktadır. Araştırmada 48 adet köy bilgi, 308 adet genç ve hane anketi yüz yüze görüşme yoluyla yapılmıştır. Anket yapılan gençler gayeli olarak 15-29 yaş aralığında seçilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler Ki kare ve Göç Davranış Endeksi (GDI) analizleri ile değerlendirilmiş ve sonuçlar çizelgeler halinde sunulmuştur. Araştırma bulgularına göre, bölge genelinde gençlerin %37'sinin yaşadıkları kırsal alandan göç etmek istedikleri, %58,1'inin göç etmek istemediği, %4,9'unun ise kararsız olduğu belirlenmiştir. Bölgedeki iller içinde en fazla göç etme isteğinin (%62) Niğde ili kırsalında yaşayan gençlerde olduğu buna karşın Konya ili kırsalında yaşayan gençlerin %70'inin göç etme isteğinin olmadığı görülmüştür. Gençlerin göç etme niyetleri ile eğitim, yaş, cinsiyet, hane reisinin göç niyeti, tarımsal gelirin yeterliliği gibi faktörler arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Genel olarak göç etmek isteyen gençlerin büyük bir kısmının göç ettikleri yerlerde tarım dışı alanlarda çalışmayı planladıkları tespit edilmiştir. Gençlerin göç davranışlarında, göç etme şekli, çalışma planı, ailenin göç kararına yaklaşımı gibi unsurların belirleyici rol oynadığı tespit edilmiştir. Türkiye'nin orta güney bölgesinde yer alan Konya, Kayseri ve Niğde illeri tarımsal üretim açısından oldukça önemli bir yere sahiptirler. Bu illerin tarım sektöründeki önemini korumak ve daha da artırmak için kırsal alanlar gençler için cazip hale getirilmeli ve göçlerin kırsal alanlar lehine pozitif yönde etkilenmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether the young people living in the countryside of the middle south region have thoughts of migrating to a different place and their tendency to stay in agriculture. Within this framework, the expectations of rural youth in the region from the rural area, their perspectives on agriculture, migration intentions, motives and behaviors were examined. At the same time, the socio-economic structure of the households in which the young people live was investigated, the perspectives of the parents of the young people on agriculture and migration were also examined and the effect of migration behavior of the young people was determined. The provinces of Konya, Kayseri and Niğde are included in the spatial scope of the study. In the research, 48 village information and 308 youth and household surveys were conducted through face-to-face interviews. The young people surveyed were selected in the December 15- 29 age range for the purpose. The data obtained from the surveys were evaluated by Chi square and Migration Behavior Index (GDI) analyses and the results were presented in the form of charts. According to the research findings, it was determined that 37% of young people in the region want to migrate from the rural area where they live, 58.1% do not want to migrate, and 4.9% are undecided. Among the provinces in the region, the greatest desire to migrate (62%) is among the young people living in the countryside of Niğde province, while 70% of the young people living in the countryside of Konya province do not have a desire to migrate. A significant relationship was found between the intentions of young people to emigrate and factors such as education, age, gender, migration intention of the head of household, adequacy of agricultural income. In general, it has been found that a large proportion of young people who want to emigrate plan to work in non-agricultural fields in the places where they emigrate. It has been determined that factors such as the way of migration, the work plan, the family's approach to the migration decision play a decisive role in the migration behavior of young people. Konya, Kayseri and Niğde provinces, which are located in the middle south region of Turkey, have a very important place in terms of agricultural production. In order to maintain and further increase the importance of these provinces in the agricultural sector, rural areas should be made attractive to young people and migration should have a positive impact on rural areas.