Ağız kopuzu notasyonunda Türk orhon damga yazısı kullanılmasının çalgıyı öğrenmeye etkisinin incelenmesi
The effect of using Turkish orkhon script (tamgha) writing in mouth harp notation on learning the instrument
  1. Tez No: 755846
  2. Yazar: UMUT DENİZ TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN SÜLÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Academy of Music Theatre and Fine Arts
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, ağız kopuzu çalgısı için geliştirilmiş olan Orhon damga notasyonu sisteminin, çalışabilirliği ve başkasına öğretilebilirliği denetlenmiştir. Söz konusu süreç üç alt boyutta incelenmiştir. Bu bağlamda ağız kopuzu çalgısı için geliştirilen nota sisteminin nasıl bir yapıda olabileceği, Türk Orhon damga yazısının bu sistem ile arasındaki ilişki ve sonuç olarak ortaya konan sistemin ne derece etkili olduğu araştırılmıştır. Çalışmanın ana hattını oluşturan deneysel süreç tek denekli olup sontest ve kalıcılık testleri ile tamamlanmıştır. Deney adımları haftada 1 ders olmak üzere 8 haftalık bir zamana yayılmış ve Orhon damgalarının nota sistemindeki müzikal değerlerini öğretme amacına yönelik kurgulanmıştır. Deney test sonuçlarının istatistik verileri analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Orhon damga notasyonu eğitimi ve deney süreci ile ilgili sonuçlar sıralanmış ve son olarak objektif öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the operability and teachability of the Orhon script (tamgha writing) notation system, which was developed for the mouth harp instrument, was checked. The process in question was examined in three sub-dimensions. In this context, the structure of the notation system developed for the mouth harp instrument, the relationship between the Turkish Orhon script and this system, and the effect of the system revealed as a result were investigated. The experimental process, which constitutes the main line of the study, was single-subject and was completed with posttest and retention tests. The experimental steps were spread over an 8-week period, one lesson per week, and were designed to teach the musical values of the Orhon script in the notation system. The statistical data of the experimental test results were analyzed and evaluated. The results about the Orhon script notation training and experimentation process are listed and finally, objective suggestions are made.