Implementation with individuals' limited willpower
Sınırlı irade ile uygulama
- Tez No: 755908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARLO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu tezde, tam bilgi altında uygulamalar, toplumdaki bireylerin sınırlı irade stoklarına sahip oldukları durumlar için incelenmenktedir. Masatlioglu, Nakajima, and Ozdenoren (2020)'in sınırlı irade modelini davranışsal uygulama ortamına entegre ediyoruz. Nash dengesi kavramının bir modifikasyonu olarak irade gücü altında Nash dengesi kavramını sunuyoruz ve ilgili tutarlılık kavramını, irade gücü altında tutarlılığı tanımlıyoruz. İrade gücü altında tutarlılığın, irade gücü altında uygulama için gerekli olduğunu ve ekonomik ortam varsayımı ile birleştirildiğinde ise yeterli bir koşul olduğunu gösteriyoruz. Devamında, uygulama sonucunun irade stoğuna monoton olarak bağlı olmadığını gösteren örnekler sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the implementation problem under complete information in an environment where agents have limited willpower stocks to exert self-control when faced with temptation. We integrate the limited willpower representation model of Masatlioglu, Nakajima, and Ozdenoren (2020) into the behavioral implementation setting. We present a slight modification of the notion of Nash equilibrium, the concept of Nash equilibrium under willpower, and identify the associated consistency notion, consistency under willpower. We show that consistency under willpower is necessary for implementation under willpower and that it is also a sufficient condition when paired with the economic environment assumption. Moreover, we provide examples to illustrate that the implementation result is not monotonically dependent on the willpower stock variable.