Kitle iletişim araçları, ergen bireyler ve istismar ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mass media, adolescent individuals and abuse
  1. Tez No: 757183
  2. Yazar: SÜHEYLA TOBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ergenlik çağındaki bireyler kişilik gelişimi açısından oldukça kritik bir dönem içerisindedir. Kitle iletişim araçlarının olası olumsuz etkilerinden korumak ve onları bilinçli ve etkin tüketiciler haline getirmek için hem okulda, hem de evde çalışmaların yapılması gerekmektedir. Kitle iletişim araçlarının hayatımıza sayısız kolaylık sağlaması yadsınamaz. Ancak oto kontrolünü sağlama yetkisi ve iradesi kısıtlı olan birey olma çağındaki çocukların bu araçlar tarafından olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmaları sıkça rastlanan bir durumdur. Kitle iletişim araçları, çocukların ilgilerinde belirgin değişimler yaratmıştır. Ancak en önemlisi, çocukların kimi zaman kendi istekleri ile kimi zaman da yetişkinlerin izleme tercihleri nedeniyle karşı karşıya kaldıkları çeşitli medya içerikleri, çocukları yetişkinlerin başa çıkmada zorlandıkları bir kaygı dünyasına taşımaktadır. Bu anlamda etkileri, çocuklarda kültürel kırılma ve ilgilerde kaymanın ötesine uzanmaktadır. İnsanlar, genellikle televizyonda normal olanın gösterildiğine inanmaktadır ve buna bağlı olarak televizyonda gördüklerinden oldukça etkilenmektedirler. Bu araştırmada kişilik gelişiminin en önemli dönemi olarak ifade edilen ergenlik dönemindeki bireylerin kitle iletişim araçlarını kullanma durumları ve istismar ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu araştırmanın uygulamasında ergen bireylerin kitle iletişim araçlarını kullanma durumları ve sosyal yaşantılarında bu medya araçları nedeniyle karşılaştıkları olumsuz etkileri ile ebeveynlerinin televizyon ve internetle ilgili farkındalık durumları, çocukları üzerindeki denetim ve kısıtlamaları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan ergen çocuğa sahip 103 ebeveyn oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında demografik bilgi formu, istismar farkındalık ölçeği ve ebeveyn internet ve televizyon tutum ve davranış ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde ANOVA analizleri uygulanmıştır. Bulgular göstermiştir ki, ebeveynlerin demografik özelliklerinin kitle iletişim araçları ve çocuklarına olan etkisine yönelik herhangi bir etkisi yoktur. Örneklemi oluşturan ebeveynlerin yüksek oranının internette filtreleme yapmadan kullandıkları ve çocuklarına da kullandırdıklarını belirttikleri görülmüştür. Buna karşın ebeveynlerin çocuklarının kitle iletişim araçları aracılığıyla maruz kalabilecekleri olumsuz durumlardan dolayı endişe duyduğu tespit edilmiştir. Ebeveynlerde televizyon ve interneti ödül veya ceza aracı olarak yanlış kullanılması, kitle iletişim araçları yüzünden çocuklarında görmüş oldukları sorunlar (ahlaki bozulma, yeme bozuklukları, uyku düzensizliği, bilinçsiz tüketim, olumsuz davranışlar vb.) ön plana çıkan sorunlar arasındadır. Araştırmanın bulgularının alanyazındaki karşılaştırılmasında destekleyici çalışmalara erişilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayalı olarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Adolescent individuals are in a very critical period in terms of personality development. In order to protect them from the potential negative effects of mass media and to make them conscious and active consumers, it is necessary to conduct awareness-raising both at school and at home. It is undeniable that mass media brings numerous benefits to our lives. However, it is widespread to come face-to-face with adverse situations by mass media for children at the age of personhood who have limited self-control authority and willpower. The mass media has produced marked changes in children's interests. However, most importantly, the various media content that children come across, due to sometimes their own willpower or the viewing preferences of adults, carry children into a world of anxiety that adults have difficulty competing with. In this sense, its effects extend beyond cultural breaks and shifts in the interests of children. People generally believe that what is normal is shown on television, and accordingly, they are highly influenced by what they see on television. This study aims to reveal the relationship between the use situation of the mass media and the abuse among individuals in adolescence, which is expressed as the most important period of personality development. The relationship between mass media used by adolescents and the negative effects they face in their social lives due to these media tools, their parents' awareness of television and the Internet, and their control and restrictions on their children were examined in the implementation of this research. The sample of the study consisted of 103 parents with adolescent children living in Istanbul. A demographic information form, an abuse awareness scale, a parent Internet and television attitude and behaviour scale were used to collect data. ANOVA analysis was used in the data analysis. The findings showed that the demographic characteristics of the parents did not have any effect on the mass media and its effect on their children. It has been observed that a high percentage of the parents who constitute the sample use the internet without filtering and that they let their children use it likewise. On the other hand, it has been determined that parents are concerned about the negative situations to which their children may be exposed through the mass media. The misuse of television and the Internet as a reward or punishment tool by parents and some problems (moral deterioration, eating disorders, sleep disorders, unconscious consumption, negative behaviours, etc.) they see in their children due to mass media are the most prominent problems. Supportive studies were accessed in the comparison of the findings of the study to those in the literature. Various suggestions were made based on the results obtained from the research.