Keşif amaçlı otonom insansız hava aracının tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of an exploration autonomous unmanned aerial vehicle
- Tez No: 755926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son zamanlarda tüm dünyada çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanan döner kanatlı ve sabit kanatlı İnsansız Hava Araçlarının gün geçtikçe önemi artmaktadır. Bu araçlardan bazıları sivil hayata yönelik kullanılmasının yanı sıra askeri alanda da kullanımı çok yaygınlaşmıştır. Bu alanda çok farklı teknolojilerle askeri alanda önemli görevler üstlenen sistemler geliştirilmiştir. Her geçen gün gelişen bu sistemler ihtiyaçları kolaylaştırmasından dolayı tercih edilir hale gelmiştir. İnsansız Hava Araçları konusunda ülkemizin başarısı önemli bir seviyeye gelmiş tüm dünyaya örnek olmuştur. Bu sistemlerden özellikle otonom olarak çalışan İnsansız Hava Araçları, kullanıcıya büyük kolaylıklar sağlamasından dolayı daha da önemini arttırmıştır. Bu sistemlere yönelik olarak bu çalışmamızda İnsansız Hava Araçlarının keşif yapacağı yerin yer kontrol merkezinin olmadığı, uzaktan kumanda edilmesinin mümkün olmadığı yerlerde veya İnsansız Hava Aracıyla irtibatın kesilmesi sonucunda otonom olarak verilen keşif görevini yerine getirmesi yapılmaya çalışılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Ayrıca çalışmamızda manuel kontrol sistemi ile tam otonom sistem ele alınmış, İnsansız Hava Aracı sistemine uygulanmıştır. İnsansız Hava Aracı sisteminin başarılı bir şekilde tamamen otonom kontrol olarak kalkış yapma, hedefe ulaşma, keşif yapma ve tekrar kalkış yerine başarılı bir şekilde iniş yapması sağlanmıştır. Bununla birlikte İnsansız Hava Aracı üzerinde bulunan sensör bilgileri ve kamera görüntüleri anlık olarak yer kontrol istasyonuna aktarılmış ve keşif görevi başarıyla tamamlanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada elde edilen veriler ile otonom kontrollü bütünleşik sistemlerin tasarlanması ve üretilmesi üzerine gelişim safhalarını geliştirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
All rotary drones with winged and fixed days from last-life-benefiting conditions come to life in daylight. Some of these vehicles have been widely used in the military as well as civilian uses. In systems that undertake military missions with very different technologies in this field. These systems, which can become everyday, become preferred due to their convenience. It is a used example from anyone from Unmanned Aerial. Among these systems, the Unmanned Aerial Vehicles, which operate autonomously, have advanced further due to the great convenience of the user. For these systems, it has been studied that there are no human controls on the place where the aircraft is exhibited, the remote control is not used in a controlled manner, or it fulfills the objectives given autonomously related to the vehicle and successful results are achieved. In addition, in our study, the manual control system and the fully autonomous system were discussed, Unmanned Aerial Vehicle research. From the point of view of the Unmanned Aerial Vehicle, successfully taking off as a control, you will not succeed, you will successfully land on the perform and retry. The non-human persons in the vehicle and the image on the camera were transferred to the ground control and successfully completed from the vehicle. As a result, with the training obtained in this study, it is aimed to design autonomously controlled and complete the intended development processes.