The interaction of conflict, ethnicity, and electoral behavior
Çatışma, etnik kimlik ve seçmen davranışının etkileşimi
- Tez No: 755927
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT MORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, Türkiye ve Peru örneklerini karşılaştırarak sivil çatışmanın seçmen davranışı üzerindeki etkisini incelemektedir. İlçe ve seçim bölgesi düzeyinde çatışma ve seçim verilerini kullanarak çatışma ekseninin, çatışma ve oy verme davranışı arasındaki ilişki üzerindeki etkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Her iki ampirik bölüm de sivil çatışmanın seçmen katılımı ile isyancılarla bağlantılı partinin ve hükümet partisinin oy oranları üzerindeki etkisini incelemektedir. Bulgular, çatışma düzeyindeki artışın hem Türkiye'de hem de Peru'da oy vermenin maliyetindeki artış nedeniyle seçime katılımı azalttığını göstermektedir. Çatışmanın Türkiye örneğinde HDP'ye verilen seçmen desteği üzerindeki etkisi, çatışmanın yoğun olduğu bölgelerde pozitif yöndedir. Ancak Peru'da çatışma düzeyi arttıkça isyancılarla bağlantılı parti seçim desteğini kaybetmektedir. Son olarak, Türkiye'de çatışma düzeyi arttıkça iktidar partisinin oy oranı artarken, Peru örneğinde bu etki istatistiksel olarak anlamsızdır. İki vaka arasındaki bu farklılıklar, sosyal kimlik teorisi perspektifinden ve bu ülkelerdeki çatışmanın farklı doğası yardımı ile açıklanmaktadır. Türkiye'deki çatışma etnik iken, Peru'daki çatışma ideoloji ve sınıf temellidir. Dolayısıyla karşılaştırma, çatışma ekseninin, çatışma ve seçmen davranışı arasındaki ilişkiyi koşullandırıcı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effect of civil conflict on electoral behavior by comparing the Turkish and Peruvian cases. Employing aggregate-level conflict and electoral data, it seeks to explain the effect of the cleavage type on the relationship between conflict and voting behavior. Both empirical chapters delve into the effect of civil conflict on voter turnout, and the vote shares of the insurgent-affiliated and incumbent parties. The findings suggest that an increase in the level of conflict decreases voter turnout due to an increase in the cost of voting in both Turkey and Peru. The effect of conflict on popular support for the insurgent-affiliated party in Turkey is positive in high conflict regions. However, the insurgency-associated party loses electoral support as the level of conflict increases in Peru. Lastly, the incumbent's vote share increases as the level of conflict increases in Turkey while this effect is statistically insignificant in the Peruvian case. The differences between the two cases are explained from the perspective of social identity theory and different natures of conflict in these countries. While the conflict in Turkey is ethnicity-based, that in Peru is ideology- and class-based. Thus, the comparison reveals that the cleavage type has a modifying effect on the relationship between conflict and electoral behavior.