Ankara'da tarım topraklarında ağır metal kirlilik düzeylerinin belirlenmesi
Determination of heavy metal pollution levels on agricultural soils in Ankara
  1. Tez No: 755986
  2. Yazar: ZEYNEP RANA DEMİRCAN ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ SEVİNÇ KRAVKAZ KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde çevre ve insan sağlığına etki eden en önemli sorunların başında toprak kirliliği gelmektedir. Toprak kirliliğine etki eden birçok faktör bulunmasına karşın, ağır metaller oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun nedeni ise bazı ağır metallerin oldukça düşük konsantrasyonlarında bile toksik etki yapmaları ile bitkiler ve canlılarda ağır metal birikimine neden olmalarıdır. Canlıların yaşamlarının vazgeçilmez unsurlarından biri olan toprak, bitkilerinin ana besin kaynağıdır. Topraklarımız hergeçen gün daha fazla kirlenmekte ve ciddi çevre sorunlarına yol açmaktadır. Hızla gelişen sanayi faaliyetleri, modern tarım teknikleri ve taşıt trafik yoğunluğuklarına bağlı olarak topraklarımızda ağır metal kirliliği oldukça fazla görülmektedir. Yapılan bu çalışmada Ankara İli Yenimahalle sınırları içerisinde yer alan tarım topraklarında 20 farklı örnekleme istasyonu belirlenmiş olup, üç farklı toprak derinliği 0-15 cm, 15-30 cm ve 30-45 cm olmak üzere toplam 60 adet toprak nunumesi alınmıştır. Alınan bu toprak numunelerinde Ga, Ca, Al, Fe, K, Mg, Mn, Na, Co, Cd, Cr, Cu, Ni, Pb, Zn ve V parametrelerinin analizi yapılarak tarım topraklarındaki ağır metal kirlilik düzeyinin tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, soil pollution is one of the most important problems affecting the environment and human health. Although there are many factors affecting soil pollution, heavy metals have a very important place. The reason for this is that some heavy metals have toxic effects even at very low concentrations and cause heavy metal accumulation in plants and living things. Soil, one of the indispensable elements of the life of living things, is the main food source of plants. Our soils are getting more and more polluted day by day and cause serious environmental problems. Due to rapidly developing industrial activities, modern agricultural techniques and vehicle traffic density, heavy metal pollution is seen in our soils. In this study, 20 different sampling stations were determined in the agricultural soils located within the borders of Ankara Province Yenimahalle, and a total of 60 soil samples were taken, three different soil depths of 0-15 cm, 15-30 cm and 30-45 cm. It was aimed to determine the heavy metal pollution level in agricultural soils by analyzing the parameters of Ga, Ca, Al, Fe, K, Mg, Mn, Na, Co, Cd, Cr, Cu, Ni, Pb, Zn and V in these soil samples.