Ağır metallerle kirlenmiş toprakların fitoremediasyonunun peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of heavy metal contaminated soil by using phytoremediation from landscape architectural aspect
- Tez No: 386402
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MEMLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Çevre Mühendisliği, Landscape Architecture, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sanayi devriminden sonra sağlıkta, teknolojide ve tarımda hızlı bir gelişme yaşanmıştır. Bunun sonucunda da her alanda üretim artmıştır. İlerleyen yıllarda üretim beraberinde tüketimi bu da hava, su ve toprağın kirlenmesi ile çevre kirliliği problemini meydana getirmiştir. Toprak kirliliği etkisini uzun süre sonra gösterir. Toprağın kirlenmesi yalnızca ürün verimliliği için önemli değildir. Toprağın homojen bir yapısının olmaması, kirlenmiş toprağa ait bilgilerin kısıtlı olması, kirlenmiş toprakların temizliğinin zor ve pahalı olması bir taraftan tarım arazilerinin azalmasına neden olurken diğer taraftan da bitki ve hayvan nesline etki ederek besin zincirinin son halkası olan insanın sağlığını da ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bu çalışmada literatürden elde edilen bilgilerle toprakların nasıl kirlendiği, kirlenmiş toprakların hangi metotlarla temizlendiği, bunların avantaj ve dezavantajları üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak bitkilerin bir taraftan varlıklarıyla etrafı güzelleştirip, insan ruhunu dinlendiren, bir taraftan da hava, su ve toprağı temizleyen en ucuz ve komplike varlıklar olduğunun bilinmesi ve ona göre hareket edilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
A fast progress was reached in health, technology and agriculture after industry revolution. As a consequence, production increased in all areas. Eventually, production brought out consumption as well, and this caused environmental pollution problem by air, water and soil contamination. Soil contamination has long term impacts. Soil pollution is not solely essential for production efficiency. Nonhomogeneous soil structure, limited information about polluted soil, difficulty and high costs of polluted soil purification techniques each cause in reduction of agricultural areas and severely threat human health, last link of food chain, by negatively affecting species of flora and fauna. This study focuses on; the ways which soil pollution occurs, the methods to purify soils with advantages and disadvantages of these techniques in the light of literature review. Consequently, it is essential to underline that, flora are cheapest and the most complex creatures for water and soil purification while they improve landscape by their existenceand positively affect human mental health